Günümüzde ataç kiralamak hem bireysel kullanımda hem de firmalar da oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Firmalar araçları işleri ya da mevki sahibi olan çalışanlarına bir motivasyon olarak kiralarken, kişiler belirli dönemlerde ulaşımlarını sağlamak için ya da senelik olarak kiralamaktadır. Bilmediğiniz bir yere tatile ya da seyahate gidiyorsanız toplu taşıma çilesi ve kaybolma sorunu olmadan araçla ulaşım sağlamak çok daha mantıklı ve sağlıklı bir yöntemdir. Bunun yanı sıra senelik kiralamalar genellikle araç kiralamanın satın almaktan çok daha az maliyetli olduğunu fark eden kişiler tarafından yapılmaktadır. Uzun süreli kullanılacak bir araç alırken genelde tam donanımlı araçlar tercih edilir. İçerdiği donanımlara göre farklı fiyat kategorilerine sahip olan araçların full paketleri günümüzde ne yazık ki dudak uçuklatan rakamlar ortaya çıkarmaktadır.

Araç satın alma bedelinin yanı sıra, olası kazalarda ya da sorunlarda tamir işlemleri, her sene yaptırılan kasko, sigorta ve bakım işlemleri araçların modeline göre senelik masrafının en az beş binden başlamasına neden olmaktadır. Yüksek model araçlarda daha da artan bu fiyat otuz binlere kadar çıkabilmektedir. Bu durum kullanıcıların son dönemlerde en çok şikayet ettiği durumlar arasındadır. Her sene düşük bir model ya da ikinci el araba alıyormuş gibi kendi araçlarına maliyet ödeme zorunluluğu karşısında günümüzde insanlar araçlara yapacakları bu masrafı araç kiralarına vermektedirler. Bu sayede her sene farklı bir model ve farklı özelliklere sahip araçlar kullanmaları mümkün olduğundan dolayı bu seçenek insanlara daha cazip ve daha karlı gelmektedir.

Araç kiralamalarında bütün masraf aracın kiralandığı firmaya ait olduğundan kullanıcı sadece kiralama bedelini vermekte ve aracı bir sene boyunca kullanabilmektedir. Bu kadar yoğun bir kullanım alanına sahip olan araçların güvenliği ise firmalar tarafından araçlara taktırılan araç takip sistemleri sayesinde sağlanmakta ve böyle kiralayan kişinin aracı iade etmemesi ya da aracın o kişiden çalınması gibi durumlara karşı önlem alınmaktadır.

There are currently no comments.