Virüs kaynaklı yani viral bir cilt sorunu olan Zona, halk arasında Gece Yanığı ve Kuşak Hastalığı gibi farklı isimlerle anılmaktadır. Modern tıp ise hastalığın sebebinin virüsler olduğunu ortaya çıkarttığı ve bu virüslere Varisella Zoster dendiği için sorunu Herpes Zoster olarak ifade etmektedir. Tıp jargonunda Herpes Zoster olarak geçen cilt hastalığı, oldukça sinsi ve hemen her an tetiklenebilen bir sorundur. Tedavi için Zona hastalığı üzerinde yapılan çalışmalarda kısa süre içinde bu cilt sorununun Suçiçeği geçirmiş kişilerde ortaya çıktığı belirlenmiştir. Araştırmalarını bu yönde derinleştiren bilim adamları, çalışmalarının sonunda hastalığın Suçiçeği geçirilmesi esnasında vücuda yerleşen ve seneler boyunca pasif konumda kalabilen Varisella Zoster virüsünden kaynaklandığını bulmuştur.

Varisella Zoster virüsü Suçiçeği esnasında kişinin vücuduna girerek, çeşitli hücrelere entegre olmakta ve bazen onlarca sene boyunca hiçbir sağlık sorununa neden olmadan pasif konumda kalabilmektedir. Bilim adamları, virüsün aktif hale geçerek Gece Yanığı hastalığını tetiklemesinde bağışıklık sistemi fonksiyonlarının büyük etkisi olduğunu belirlemiştir. Zira çocukluk yıllarında geçirdiği Suçiçeği sırasında vücuduna giren virüs kişide hiçbir rahatsızlığa sebep olmadan senelerde pasif olarak kalsa da, kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olacak unsurlar neticesinde virüs aktif konuma geçmektedir. Birkaç haftada kendi kendine iyileşebilen bu cilt sorunu, yine de bazı hastalarda daha uzun süre boyunca cilt sorunlarına sebebiyet verebilmekte ve bazı hastaların cildindeki sorun 3-4 haftada ortadan kalkmasına karşın sinir ağrıları kalıcı olabilmektedir.

Hekimler hastalığın tedavisinden önce kişinin cildine ve ifadelere bakarak Gece Yanığı tanısını kolayca koyabilmektedir ancak özel durumlarda hekim gerekli görürse kişiye virüs tespiti için özel testler de uygulayabilir. Ağrı kesici ve çeşitli likit pansuman kimyasallarıyla yapılan Herpes Zoster tedavisi, hastanın cilt yüzeyinde oluşan kabarcık ve kızarıkların kısa sürede iyileşmesini sağlayabilir. Ayrıca hastaların genel şikayetlerinden biri ciltte oluşan kızarıklık ve kabartıların şiddetli kaşınması olduğundan, hekimin verdiği sıvı ilaçlar sayesinde bu kaşıntı probleminin aşılması da oldukça kolaylaşır. Zira kişi farkında bile olmadan derisini kaşıyarak cilt yüzeyinde açık yaralar oluşmasına ve ortaya enfeksiyon riskinin çıkmasına neden olabilir.

There are currently no comments.