Cilt bakımının püf noktalarıyla ilgili içerikler her zaman internetin en çok tıklananları arasında yer almıştır. Güzellik ve kozmetik odaklı web sitelerinde binlerce makale ile cilt bakımının nasıl yapılması gerektiğinden bahsedilirken, cildin bedenden ayrı bir şekilde bakılması gereken bir organizma olduğunun düşünülmesine de destek sağlanıyor. Esasen bedenden ayrılması imkansız olan cilt insanla birlikte yaşamaktadır. İnsan bedeninin en geniş organı olarak cildin sağlıklı olması için mutlaka kişinin de sağlıklı olması lazım. Yüz bakımı için mucizevi bitkisel formüllerden bahsedilirken her nedense uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları, egzersiz programları, stres faktörü, su tüketimi, sigara gibi faktörlerden bahsedilmiyor. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak dendiğinde bile ülkemizdeki pek çok kadın denize girmeden veya plaja gitmeden evvel çok faktörlü güneş kremi sürmeyi anlıyor.

Güneşin zararlı UV ışınları aslında evde cam kenarında otururken bile cilt üzerinde tesir gösterir. Artık dermatologlar ilkbaharın ortalarından itibaren dışarı çıkarken özellikle yüze çeşitli koruyucu kremler sürülmesini ve güneşin zararlı ışınlarına karşı her zaman önlem alınmasını tavsiye ediyor. Cildin ihtiyaç duyduğu bütün mineral ve vitaminlerin mutlaka dışardan uygulanan ürünlerle alınabileceğini zannedilirken, çoğu kadın bedeninin zaten cildinin bütün ihtiyaçlarını karşıladığından habersiz. Mineral ve vitaminlerin haricinde cildin ihtiyacı olan nemin de mutlaka dışardan haricen uygulanan ürünlerle alınması gerekmemek, cilt temel olarak içilen su ile nem gereksinimini karşılamaktadır. Yani düzenli olarak ve yeterince su tüketmeyen bir insan, dışardan hangi ürünü uygularsa uygulasın cildinin uzun seneler boyunca genç görünmesini sağlayamaz. Çünkü zaten doğal olan kişinin su tüketerek cildinin nem ihtiyacını karşılamasıdır, çeşitli bakım ürünlerini sürerek değil.

Egzersiz yapan insanların dolaşım sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalıştığı artık pek çok insan tarafından bilinmesine rağmen bunun sadece tansiyon veya kolesterol gibi konularda insan bedenine fayda sağladığı zannedilmekte. Egzersiz yapmayı alışkanlık haline getiren insanların cildi de bu durumdan faydalanır ve bu insanların cildinde yaşlanma etkileri daha az görülür. Sağlıklı yaşam için doktorların verdiği tavsiyelerin tamamı, genç görünen bir cilde sahip olarak yaşlanmak isteyenlerin de dikkate alması gereken önerilerdir.

There are currently no comments.