Yaza yaklaştığımız her gün, tatil için bu sene nereye gidileceğiyle ilgili konuşmalar biraz daha fazla yapılmaya başlıyor. Herkesin tatile çıkmayı iple çektiği ve arkadaşlar arasında muhabbetlerin de temel gündeminin tatille ilgili olduğu bugünlerde, yurtdışı tatil seçenekleri herkesin ilgilendiği bir konu haline gelmiş durumda. Çoğu tatilcinin her şey dahil otellerde bir haftalık tatil için binlerce lira harcamak yerine yurtdışına çıkmayı tercih etmesi, artan yoğun ilgiyi değerlendirmek isteyen turizm ve seyahat acentelerinin komisyon bedelini düşürerek çok daha uygun fiyatlı yurtdışı tur seçenekleri sunmasına neden oldu. Güney Amerika turları ve ABD seyahatleri, Uzakdoğu’ya mistik yolculuklar ve gemi turları tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği yurtdışı tatil paketleri arasında yer alıyor.

Geçmişe nazaran artık insanlarımız yurtdışında tatil fikrine çok daha sıcak bakıyor. Herkes farklı ülkelerde tatil yapmayı tercih etse de şu bir gerçek ki, yurtdışı tatil tercihlerinin en başında Avrupa turları geliyor. Bir haftalık Orta Avrupa turlarını seçen tatilciler, birkaç farklı ülkenin en öneli turistik merkezlerini gezebiliyor ve bu sayede bir taşla iki kuş vuruyor. Avrupa Birliği ülkelerinin serbest dolaşıma izin vermesi, herhangi bir birlik ülkesine girdikten sonra tatilcilerin dilediği gibi gezebilmesine imkan tanıyor. Bu sayede İtalya’ya giden tatilcilerin önce bir günlüğüne İspanya ve sonrasında birkaç günlüğüne de Fransa’ya gittikten sonra tatilinin son gecesini yine İtalya’da geçirmesi mümkün oluyor. Birliğe giriş yaptığı ülkeden uçağa binerek yurda dönen tatilciler, birkaç Avrupa ülkesini tek bir tatilde görmenin keyfini yaşıyor.

Yurtdışında tatil çıkmak ancak Ege ve Güney sahillerimizde yaptığı gibi bir tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihi ise karşı komşu Yunanistan oluyor. Yabancı olmadığımız bir kültüre ve çok iyi tanıdığımız bir coğrafyaya sahip olan komşu Yunanistan, küresel krizden sonra yaralarını sarmaya çalıştığı için gerçek anlamda “çok ucuz” tatil seçenekleri sunuyor. Üstelik Yunan turizmciler önümüzdeki sene de tatilcilerin tercihi olmak adına üst düzey bir hizmet kalitesi ve maksimum konfor sunuyor. Ülkemizdeki vasat düzeyli otellerden çok daha fazla konfor vaat eden Yunan otellerinde tatil yapmak, tercihe de bağlı olarak çok ama çok daha ekonomik bir tercih olabilir…

There are currently no comments.