Ev dekorasyonunu ilgilendiren düzenlemelerde kişisel ihtiyaçlarını, şıklık algısını ve konfor beklentisini geri planda tutarak arkadaşlarının ya da akrabalarının evinin nasıl göründüğü hakkında ne düşüneceğine takılanlar, kendi karakterini yansıtmayan evlerde yaşamak zorunda kalıyor. İnsanların hem bedenini hem de ruhunu gerçek anlamda dinlendirme fırsatı bulduğu tek yer olan yatak odaları bile bazen başkalarının ne düşüneceğinin önemsenmesi neticesinde kişinin kendi zevkini yansıtmayan bir dekoratif anlayışa ev sahipliği yapabiliyor. Misafir odası, yemek odası veya salon gibi mekanlarda eve gelen misafirlerin de ihtiyaçlarının düşünülmesi gerektiği doğru olsa da, bu ev sakinlerinin tüm dekorasyonu başkalarının zevklerine endekslemek zorunda olduğu anlamına gelmez. Bu şekilde bir düşünce yapısı ile insanların kendi evinde rahat etmesi güçleşecek ve kendi beğenisini yansıtmayan yaşam alanlarında zaman geçirmek zorunda kalacaktır.

Çoğu dergide ve artık hemen her dekorasyon sitesinde yatak odaları, salon, yemek odaları ve diğer yaşam alanları için dekorasyon tavsiyeleri bulunmasına karşın bunların bir tavsiye olduğu da unutulmamalıdır. Her bireyin birbirinden farklı olması insanların beğenilerinin, konfor beklentilerinin ve şıklık algısının farklı olmasına sebep olur. Bazı dekorasyon sitelerinde katı dekorasyon kurallarından söz edilmesine karşın evin hiçbir alanı için kesin kurallar olduğu söylenemez. Yatak odasında düşük enerjili soğuk renklerin kullanılması bir kural gibi dayatıldığından çoğu takımda beyaz, gri, bej gibi tonlar hakim oluyor. Sıcak renklerin yüksek enerjisinin insanların dinlenme kalitesini düşürdüğü ve uykuya geçiş süresini uzattığından bahsedilen yazılara hemen her yerde rastlansa da, aslında kırmızının vurgu rengi olarak seçildiği ve geniş yüzeylerde de bu rengin kullanıldığı bir yatak odasında kendini mutlu hissedecek pek de çok insan bulunmaktadır.

Ev dekorasyonu tamamıyla kişinin beğenisine göre endekslenmesi gereken bir uğraş olduğundan, her zaman modaya ya da çevrenin ne söyleyeceğine takılmadan bireysel olarak karar verilmesi gerekir. Herkesin memnun edilmesi mümkün olmadığı için misafirlerin tamamını mutlu etmek için zaman, emek ve para harcanan bir yemek odasını dahi beğenmeyen insanlar olacaktır. Dolayısı ile ev dekorasyonunda herkesin kendi sesini dinleyerek, kendisini mutlu edecek dekoratif düzenlemelere yönelmesi gerekir.

There are currently no comments.