Satın almak için herhangi bir kredi kartına sahip olunması gerekmediği gibi web sitelerine ödeme yaparken de kredi kartı veya kimlik bilgisi girilmesini gerektirmeyen Ukash, İngiltere merkezli olarak geliştirilen ve kısa sürede dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcılarının tercihi olan bir ön ödemeli para kartıdır. Aracı olarak görev yapan tüzel ve gerçek kişilerden satın alınabilen kartlar kişiye; Euro, Dolar ve Sterlin gibi değişik ülke paralarıyla internet üzerinden güvenilir, hızlı ve fonksiyonel bir biçimde ödeme yapma olanağı sunmaktadır. Kartlar ile ödeme yapmak için kişi yalnızca 19 haneli PIN kodunu yani kart numarasını kullanmaktadır. Satın alınan meblağdan kart olarak bahsedilmesine rağmen aslında kullanıcılara verilen 19 haneli kart numaraları yani dijital PIN kodlarıdır. Kullanıcının kartı, 19 haneli dijital bir PIN kodu olduğundan güvenilirlik açısından da soru işaretine mahal verilmemektedir.

Tek kullanımlık olarak satışa sunulan kartlar, ödeme yapılarak bakiyenin tamamının harcanmasından veya kullanım zamanının dolmasından sonra otomatik olarak kullanım dışı kalmaktadır. Kişi, bakiyesi tükenmiş ve/veya kullanım tarihi dolmuş aynı kartla yani 19 haneli PIN numarası ile ödeme yapmaya çalıştığında PIN kodunun servis dışı kaldığına dair uyarı mesajı almaktadır. Kartın yani kişinin satın aldığı meblağın tanımlandığı 19 haneli PIN kodlarının tek kullanımlık olması, kişinin satın aldığı miktarın tamamının bir defada harcamak zorunda olduğu anlamına gelmemektedir. Kontör kartlarında olduğu gibi ön ödemeli olarak satın alınan kartlar, tıpkı faturasız hat sahibinin satın aldığı kontörün tamamını kullanabildiği gibi satın alınan meblağın da tamamının harcanmasını sağlamaktadır. Kartın kullanım süresi dolmadığı müddetçe ve bakiyesi tükenmediği sürece kişi kartını dilediği kadar kullanabilir. Nasıl ki kontör kartı satın alan kişi aynı kartla hattına tekrar yükleme yapamıyorsa, bu sistemdeki kartlar da bakiyesi tükendikten sonra doldurulamamaktadır. Yani kişinin kart bakiyesini harcaması halinde yeni bir kart yani yeni bir 19 haneli dijital PIN kodu satın alması gerekir.

Bu kart kullanıcılarına, 15 binin üzerinde web sitesinde harcama yapma imkanı sunmakta, bunun haricinde bozdurularak nakde de dönüştürülebilmektedir.

There are currently no comments.