Apple modelleri gibi popüler cep telefonları ile uyumlu olarak çalışan casus yazılımların, bu Apple modellerinin perakende satış fiyatından bile daha pahalıya satışa sunuluyor olması ne denli yoğun bir ilginin söz konusu olduğunu ifşa ediyor. Arz talep ilişkisinin, tıpkı ticari değeri olan tüm ürünlerde olduğu gibi bu yazılımlar için de söz konusu olması üzerinde artan talebin fiyatların da yükselmesini sağladığı söylenebilir. Kimileri bu casus yazılımları eşlerini veya sevgililerini takip etmek için kullanılırken, çok daha fazlasının peşinde olan kişiler de bulunuyor. Kişiye göre değişen bir bakış açısı ile sevgilisinin veya eşinin neler yaptığını öğrenmek için bu casus programları kullanmayı tercih edenler, şirket ve kamu bilgilerini öğrenmenin peşinde olanlara göre masum dahi kabul edilebilir.

İnsanların cep telefonlarına çeşitli casus yazılımlar yükleyerek özel hayatlarına mercek tutmak isteyenlerin, ahlakdışı bir eyleme kalkışmaktan rahatsızlık duymadığı aşikar. Ahlakdışı bir eylemde bulunarak herhangi birinin cep telefonuna casus program yüklemekten rahatsız olmayanların yakalanması halinde ağır yasal yaptırımlara da maruz kalacağını kabullenmesi halinde bu konuda yararlanabileceği birçok farklı yazılım bulunuyor. Yasadışı bir eyleme kalkışmanın sorumluluğunu en başından üstelenenlere, internet üzerinden birkaç Google sorgusu ile kolayca ulaşabileceği onlarca farklı casus telefon yazılımı sunuluyor. Bu casus telefon yazılımlarını geliştirenlerin web siteleri üzerinden satışa sunduğu yazılımlar, çoğu insanın aklına bile gelmeyecek özelliklerden hedef kişinin haberi dahi olmadan yararlanma imkanı sunmakta.

Şirket toplantılarının dinlenmesini ya da kamu kuruluşlarında önemli pozisyonlarda görev yapanların en özel bilgilerinin öğrenilmesini sağlayabilen bu yazılımlar, telefonu verici haline getirerek ortamda konuşulanların bile dinlenebilmesini sağlayabilmekte. Ayrıca GPS konum bilgilerini kişinin haberi bile olmadan kullanabilen yazılımlarla, telefonuna yazılımın yüklendiği kişinin attığı her adımdan haberdar olunabilmekte. Telefon görüşmelerinin dinlenmesi zaten insanlar için yeterince tehlikeli bir durumken, bir de telefonla görüşme yapılmadığında bile günlük hayatta yapılan tüm konuşmaların başkaları tarafından dinlenmesi tehlikenin boyutunu da arttırıyor. Bu bahsi geçenlerin çok daha fazlasını yapma imkanı sunduğu iddia edilen yazılımlara karşı herkesin mümkün olduğunca dikkatli olmasına yarar var.

There are currently no comments.