Kaçakların kısa sürede tamir edilmesinin önündeki engel sıhhi tesisat borusundaki kaçağın tamir edilmesi ya da yeni boruların tesisata eklenmesi değil, betonarmenin içine gömülen yüzlerce metre uzunluğundaki boruların neresinde kaçaktır. Gözle görmeden kaçağın yerine dair ancak fikir yürütebilen tesisat ustaları, deneyimli bir usta olarak senelerdir bu işi yapıyor olsa dahi hiçbir zaman kesin olarak kaçağın nerede olduğunu söylemez. Su kaçağı tamiri yaparken su sızıntısının neden olduğu belli sorunlara bakarak tahminler yürütülebilse de, bunlar da ancak tahmindir. Çünkü su molekülü, betondan kolayca geçebilecek kadar küçük yapılıdır ve 20 katlı bir apartmanın çatı katındaki borularda kaçak olması durumunda bahsi geçen problemler zemin kattaki dairede görülebilir.

Fayans atması, terleme, kabarma ve dökülme, küf gibi sorunlar görülen dairelerin tüm bu su kaynaklı problemlerden kurtulması sıhhi tesisattaki kaçağın bulunmasına bağlıdır. Ustanın betonu kırıp, düşündüğü bölgede kaçak olup olmadığını görmekten başka çaresinin olmaması ise su kaçağı tamirinin bazen günlerce devam etmesine yol açmaktadır. Sorun yaşanan dairenin üst katına çıkarak zemini kıran usta, bu işlemi kaçağı buluncaya kadar tekrar eder. Tadilata dönüşen tamir işlemi yüzünden dairelerin tüm evini baştan aşağı temizlemesi ve bütün apartmandakilerin günlerce süren gürültüye sabretmesi gerekir. Bunlar zaten yetmiyormuş gibi bir de kaçak tamiri uzadıkça tamir için yapılacak ödeme de artar.

Yeni sistemleri kullanan sıhhi tesisat ustalarıysa kaçak tamirini çok kısa sürede bitiriyor ve bu sayede yüklü tamir faturalarının ödenmesi de gerekmiyor. Sonar sistemlerden akustik prensiple çalışan su kaçağı bulma ekipmanlarına kadar pek çok yeni nesil sistemin kullanılması sayesinde artık onlarca yeri delmeye gerek kalmıyor çünkü bu sistemler tesisat ustalarının gözü kulağı oluyor. Kameralı görüntüleme sistemleri gibi daha farklı yöntemler de bulunduğu için çoklu kaçaklarda bile tesisat ustaları hemen sorunun nerede olduğunu bulabiliyor ve bu bölgede küçük bir yeri kırarak arızanın üstesinden geliyor. Kırılan yerdeki sıhhi tesisat borusu müşteriye gösterildiği için kaçağın kesin olarak tamir edildiğinden de emin olunabiliyor.

There are currently no comments.