Bisiklet sürmenin sağlık açısından ne kadar faydalı olduğuyla ilgili her gün yeni bir haber yapılmakta ve özellikle kent insanlarının daha sağlıklı bir hayat için ulaşım ihtiyacını bisikletle sağlaması tavsiye edilmekte. Çin gibi milyarlarca insanın yaşadığı bir ülkedeki bisiklet kullanımını örnek gösteren, şehir hayatında trafiğe takılmadan istenen yere kısa sürede ulaşmanın en cazip yolu olarak bisikleti gösteriyor. Ancak ne var ki, ülkemizde tüm kentlerde ayrı bisiklet yollarının olmadığı da bir gerçek. Bisiklet modelleri arasında artık şehir bisikleti olarak tanımlanan tasarımlar bulunuyor ve bu tasarımlar kent hayatının yoğunluğunda sürüş kolaylığı sağlayacak şekilde dizayn ediliyor. Tasarımı ne kadar şehir hayatı düşünülerek yapılmış olursa olsun, bisiklet sürmek için özel bir alan olmaması halinde kentli insanın rahatça bisiklet sürmesi ise mümkün olmuyor.
İstanbul gibi “metropol” olarak görülen kentlerimizde dahi bisiklet yolları sınırlıyken ülke genelinde düşünüldüğünde, bisikletle şehir içinde yol almanın pek de kolay bir uğraş olmadığı görülüyor. Çoğu İstanbullu belediyeleri bu konuda göreve çağırırken fark edilmeyen, halkın bu tür bir talebinin olmamasıdır. Zira insanlarımızın büyük bir bölümü hala bisiklet sürmenin çocukların işi olduğunu düşünüyor. Her gün şehir trafiğine yeni araçlar takılmasına karşın hala birçok insan araba almanın hayalini kuruyor ve sonuç olarak akmayan şehir trafiğindeki araçlarda oturarak bekleyen insanların sayısı da sürekli artıyor. Bu hareketsiz yaşam kent insanın sağlığından olmasına ve yoğun bir stresle mücadele etmesiyle sonuçlanıyor.
Günlük hayatın yoğun stresinden kurtulmanın belki de en yararlı ve eğlenceli yollarından biri olan bisiklet, kalp ve damar sağlığının korunması açısından da oldukça yararlı bir egzersizdir. Her yaştan insanın zorlanmadan yapabileceği bir egzersiz olmasının yanı sıra bisikleti fazla kilolu insanlar bile rahatlıkla sürebilir. Bütün bunların ötesinde bisiklet ekonomik de bir ulaşım aracıdır. Sadece birkaç yüz lira ödeyerek, oldukça dayanıklı bisiklet modelleri arasından seçim yapabilir ve satın aldığınız bisikleti de senelerce kullanabilirsiniz. www.bikeandoutdoor.com gibi online bisiklet mağazalarını tıklayarak hemen şık ve kaliteli bir bisiklete sahip olabilir, biran önce yollara düşerek daha sağlıklı ve daha az stresli bir hayata doğru yol alabilirsiniz.

There are currently no comments.