Besin kaynakları içerisinde bal hem yetişkinler hem de çocuklar için büyük bir hazine yerine geçmektedir. Birçok derde ve birçok hastalığa tedavisi bulunan bal yetişkinlerde hastalıkların daha hızlı atlatılmasını sağlarken, çocuklarda gelişimlerini desteklemekte ve ilerisi için bağışıklık sistemlerinin güçlü yapıda olmasını sağlamaktadır. Ancak ne yazık ki marketlerde satılan ballar gerektiği kadar besin değerleri içermemektedir. Birçok firma üretimi arttırmak için balın doğal esanslarından daha az koyarak, tatlandırıcı ve katkı maddesiyle balların kıvamını değiştirmekte ve hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığını büyük ölçüde tehlike altına sokmaktadır. Marketlerde satılan birçok ürün geçerli olan bu durum besin ve protein değeri yüksek olan yiyeceklerde çok daha riskli sonuçlara neden olmaktadır.

Besin değeri fazla olduğu ve vücuda faydalı olduğu düşünülerek normal besinlerden daha fazla tüketilen yiyecekler içerdikleri tatlandırıcı ve renklendiriciler nedeniyle insan vücuduna ve çocukların bünyelerine faydadan çok zarar sağlamaktadır. Yetişkinlerde bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve vücudun mikroplara daha açık olmasına neden olan bu yiyecekler çocuklarda ileride gelişebilecek diyabet, karaciğer ve kan hastalıklarını da beraberinde getirmektedir. Yaşlılarda ise kalp sorunu oluşma riskini attırarak, kalp damarlarında olan kan hücrelerinin değerlerini alt üst ederek sağlığı risk altına sokmaktadır. Bu nedenle özellikle yumurta, süt ve bal gibi önemli besin kaynaklarının marketlerdeki seri üretim ürünler yerine doğal olan organik ürünlerden tercih edilmesi gerekmektedir.

Siirt ilçesinde dört binden fazla çiçeğin özünden yapılan özel Siirt balı hiçbir katkı maddesi içermeden yapılmaktadır. Oldukça zorlu bir bölgede üretilen bu bal üretim aşaması olarak zorlu ve oldukça dikkat isteyen bir sürece sahiptir. Siirt balı içermiş olduğu besin değerlerinin yüksek ve mineral dengesi açısından vücudun eksiklik duyduğu mineralleri geri kazandırması nedeniyle yetişkinler, çocuklar ve yaşlılar için sağlığı son derece güçlendirici, el değmeden mikrop ve bakterilerden uzak olarak üretilmektedir.

There are currently no comments.