Tektaş, beştaş veya pırlanta set alınması fark etmeden pırlanta alışverişinden önce bilinmesi gereken onlarca teknik konu olduğuna dair içeriklere mutlaka denk gelmişsinizdir. 4C olarak adlandırılan ve pırlantaların kalitesinin ölçümünde kullanılan unsurlardan bahsedilen bu yazıları okumaksa size yapacağınız pırlanta alışverişinde reel anlamda herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Zira tektaş yüzük modelleri arasından seçim yaptıktan sonra ürünü almak üzere satıcıyla konuşmaya başladığınızda, pırlantanın özellikleriyle ilgili bilgili dahi olsanız sizin için alacağınız pırlantanın kalitesi ancak satıcının pırlanta hakkında söylediklerine göre belirlenir.
Pırlanta herhangi bir takı alırken satıcının söylediklerine güvenmek yerine pırlantanın sertifikasına güvenmeniz ilk ve tek yapmanız gerekendir. Satıcının pırlantaya dair teknik özelliklerden bahsederken doğruyu söylediğinden emin olabilmenizin yegâne yolu, pırlantayı laboratuvar ortamında bizzat inceleyerek kanaate varamayacağınız için sertifikadır. Sertifikada yazanlar ile pırlanta takı satıcısının söylediklerinin aynı olmaması durumunda art niyetli bir satıcıyla muhatap olduğunuzu anlayabilirsiniz. Satıcının söylediklerini teyit etmenizin tek yolu olan sertifikanın güvenilirliği ise ilgili sertifikanın kim tarafından hazırlandığını kontrol etmekten geçer. Pırlantayı almayı düşündüğünüz firmanın kafasına göre hazırladığı sertifikanın, firmanın kendisi dışında satıcılar için yalnızca bir kâğıt parçası anlamına geleceğini unutmayın. Küresel boyutta tüm pırlanta mağazalarının otorite olarak kabul ettiği HDR yahut GIA gibi pırlanta sertifikalandırma kuruluşlarına ait sertifikalarsa tam aksine dünyanın neresine giderseniz gidin, pırlanta takınıza ait teknik bilgilerden emin olmanızı sağlayacaktır.
Pırlanta takınızı satmak istediğiniz karşınızdaki satıcı, ürüne ait uluslararası güvenilirliği bulunan bir pırlanta sertifikası olması durumunda berraklıktan renge veya karat değerine kadar tüm teknik bilgilerden emin olarak takıya paha biçebilir. Ürünü alırken pırlantanın kalitesinden hem sizin hem de satarken alıcının emin olmasını garantileyen pırlanta sertifikası konusunda bu sebepten ötürü mutlaka çok dikkatli olmalısınız. Pırlantaların kesimi, elmasın doğal özellikleri gibi gerekli gereksiz onlarca konuda bilgi sahibi olup uzmanmış gibi görünmeye çalışmaktansa alışveriş esnasında pırlantanın sertifikasının güvenilirliğiyle ilgilenmeniz en kolayı ve aynı zamanda akıllıcasıdır. Bu şekilde pırlanta takıyı satmak istediğinizde alıcı da sertifika verilerine güvenebileceğinden, satışı hem daha hızlı hem de değer kaybı olmadan yapabilirsiniz.

There are currently no comments.