Özel kesimli elmas parçaları olan pırlantalar, elmasın zaten doğasında var olan ışık tutma özelliğinin daha da ön plana çıkmasını ve taşın bilinen büyülü ışıltısının daha da artmasını sağlar. Fiziksel anlamda elmasa çeşitli tekniklerle müdahale edilmesi, bilinen en sert cisimlerden biri olan elmasın dayanıklılığının da azalmasına neden olur. Pırlanta bilezik, küpe, yüzük ve kolye gibi ziynet eşyaları binlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de tüm kadınların gözdesi olduğundan sıkça pırlanta kesimi yapılmaktadır. Bu kesimlerde elmas parçaları pırlantaya dönüştüğü için pırlantanın da elmastan farksız bir biçimde çok sert bir yapıya sahip olduğu düşünülse de, özellikle bazı noktalardan gelen darbeler pırlatanın elmasa nazaran çok daha kolay bir şekilde kırılmasına yahut çatlamasına sebep olabilir.

Pırlanta kesimi ne olursa olsun genel olarak külah, kemer ve taç adı verilen üç ana bölümden oluşur. Bu üç bölümün fiziksel darbelere en dayanıksızı ise pırlantanın alt bölümü olan külahtır. Belirli bir açıyla doğrudan bu bölüme yöneltilen tek bir darbe dahi pırlantanın çatlamasını sağlayabilir ve darbenin şiddetinin biraz daha arttırılması taşın parçalanması için yeterli olur. Pırlanta kesiminde taşın kaç yüzeye sahip olduğu fark etmeden, tüm yüzeylerin parlak olması sağlanır ve bunun içinde mutlak bir biçimde uyulması gereken kesim açıları bulunmaktadır. Bu açılı kesimlerin titizlikle yapılması sayesinde elmas parçasından çok yüzeyli pırlanta parçaları çıkarılabilir. 8-10 köşeli pırlanta kesimleri olduğu gibi 57 köşeli çok daha özel kesimler de uygulanabilmektedir.

Pırlantanın o bilinen göz kamaştırıcı parlaklığı, elmasın Karbon elementli yapısı sayesinde çok yüksek derecede ışığı tutabilmesinden kaynaklanır. Ayrıca bilinmiyor olsa da elmas, görünür ışık haricinde kızılötesi ve morötesi gibi görünür ışığın ilerisindeki tayflarda da ışın tutma özelliğine sahiptir. Zaten doğal olarak oluşan ve saflık derecesi yüksek olan bir elmas parçasının içine bu ışınımlar dışında bilinen herhangi bir maddenin girmesi söz konusu değildir. Elmas tartışma götürmez bir şekilde binlerce yıldır insanoğlunun gözünden dünyadaki en değerli şeylerden biridir ve pırlanta da bu taşın en şık görünümlü halidir.

There are currently no comments.