Petek temizliği, ısı verimini arttırabilmek için yılda bir kez yapılması gereken bir uygulama olmakla birlikte, yılın herhangi bir zamanında yapılabilmektedir. Ancak peteklerin, kış ayları başlamadan, yani kalorifer peteği kullanımı başlamadan hemen önce yapılması, enerji verimliliği açısından olumlu etki yapar. Bu nedenle petek temizleme işlemleri genellikle sonbahar aylarında yaptırılmaktadır.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizleme işlemi, özel kimyasal karışımlar ve cihazlar yoluyla yapılır. Peteğin içerisine aktarımı sağlanan özel sıvı karışım, peteğin tesisatında birikmiş olan kireç ve diğer maddeleri çözerek, kalorifer peteğinin içinin temizlenmesini sağlar. Özel cihazlar kullanılarak petek içerisine aktarılan sıvı, temizleme işlemi tamamlandıktan sonra, petekten boşaltılır. Peteğin temizlendiğini görebilmek için aktarılan sıvı ile çıkan sıvı arasındaki farka bakmak oldukça yeterlidir.

Tesisat alanında kullanılan modern yöntemler sayesinde, petek temizleme işlemi kısa sürede yapılabilmektedir. Peteklerin sökülmesine gerek kalmadan yapılan temizlik işlemi sayesinde, bir kalorifer peteği ortalama olarak on beş dakika içerisinde tamamen temizlenebilmektedir. Bu da ortalama bir ev için yaklaşık olarak bir, bir buçuk saat sürer.

Petek Temizleme Bireysel Olarak Yapılabilir mi?

Petek temizleme uygulaması bireysel olarak yapılması mümkün olan bir işlem olmamakla birlikte, bu uygulamanın amatör yöntemler ile yapılmaya kalkışılması, petek sistemine zarar vererek maddi kayıplara yol açabileceği gibi; işlem sonrası temizlik ve işlem süresi düşünüldüğünde oldukça külfetli olacaktır. Tüm bunlara karşın, istenen verimin alınması da çoğunlukla mümkün olmayacağından, bu işlem için profesyonel ve garanti kıstasına sahip olan şirketlerden hizmet almak gereklidir.

Doğalgaz Faturasına Katkısı Olur mu?

Enerji verimi sağlama amacıyla yapılan petek temizliği işleminde birincil amaç, tasarruftur. Bu nedenle petek temizliği yapıldıktan sonra, bu verimlilik doğalgaz faturalarına doğrudan yansır. Bunun yanı sıra, ısı verimi konusunda yüzde kırka varan bir artış olduğundan, temizlik işlemi yapıldıktan sonra, alan aynı ısı derecesi kullanılmasına karşın, çok daha kısa bir sürede istenen ısıya ulaşır.

There are currently no comments.