İnternet üzerinden yayın hayatını sürdüren bütün web siteleri belirli bir servera yani gelişmiş özellikleri bulunan sunuculara ve yüksek bant genişliğine sahip bir bilgisayar ile yayın yapmaktadır. Linux ve Windows Hosting paketleri sunan firmalar, bu sunucu ismi verilen ve özel olarak sadece bunun için tasarlanan bilgisayarları komple veya paylaşımlı olarak bir bölümünü kullanma açar. Web kullanıcıları tıkladığında erişim sağladığı web sitesi, kişinin görüntülediği metin, görsel ve video gibi dijital içerikleri sunucuya kaydeder. Web sitesi sahibinin içerik şeklinde nitelendirilen verilerini ve ayrıca sistemin yönetim dosyalarını barındırdığı sunucular yani serverlarhosting firmasından kiralanır. Bu hizmetten bireysel olarak tekil şekilde istifade edilebileceği gibi, birden fazla kullanıcı paylaşımlı olarak da sunucudan çoğul olarak faydalanabilir.

Paylaşımlı sunucunun kullanılması, serverınsabit diskinde herkesin önceden belirlenen bir alana sahip olması ve serverın fiziksel donanımının ürettiği performanstan da eşit biçimde yararlanılması manasına gelir. Aynı şekilde sunucunun giriş-çıkış bant genişliği de tüm kullanıcılar tarafından ortak kullanılır. Bu gibi paylaşımlı sunucu hizmetlerinden istifade etmek, tek bir sunucunun bütün masraflarının çok fazla kişi tarafından bölüşülmesinden ötürü kullanım maliyetini ciddi biçimde düşürür. Ancak ne var ki, serverın sahip olduğu RAM, sabit disk ve işlemci gibi fizikler donanımların ürettiği performans da çoklu olarak kullanılır. Sunucuyu kullanan kişi sayısına ve bu kullanıcıların web sitelerinin yoğunluğuna göre alınan verimin ciddi biçimde düşmesi mümkün olabilir. Bunun haricinde sunucunun bant genişliği tüm kullanıcılar tarafından paylaşıldığı için internet sitesi, paylaşımlı serverdaolan diğer sitelerin yoğunluğa bağlı olarak düşük bir erişim hızına sahip olabilir.

Paylaşımlı sunucu hizmetleri; bir web sitesi sahibi olmaya karar veren ve bu işe yeni başlamış olanlar, hobi olarak bu işlerle uğraşmak isteyenler, web sitesinden maddi bir beklentisi olmayanlar, internet sitesi ile geniş kitlelerden öte belirli bir özel gruba hitap etmek isteyen kişiler için idealdir. Lakin bu şekilde başlanan web sitesi sahibi olma yolculuğunda zamanla web sitesine olan ilginin artması, kullanıcılarının da erişim problemleriyle karşılaşmasına sebep olabilir.

There are currently no comments.