Orkideler son derece hassas bir yapıya sahip olan süs bitkileridir. Orkide bakımı belirli hususlara dikkat edilerek yapıldığında çiçeğiniz uzun süre sağlıklı yapısını koruyabilmektedir. Orkideler hakkında bilinmesi gereken en önemli şey naif ve zarif yapılarının biraz küçük çocuklara benzediğidir. Orkideler henüz gelişim evresinde olan çocuklar gibi mevsim değişikliklerinden direk olarak etkilenmektedir. Bulundukları ortamda ani ısı düşüşü ya da yükselişi bir çocuğu hasta ettiği gibi orkideleri de hasta etmekte hatta solmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle orkidenin bakılacağı ortamdaki ısının sabit olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Evde orkide bakmak istiyorsanız, orkidenin saksını evin en az ısı değişikliği olan alana konumlandırmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra orkideler yerlerini benimseyen çiçeklerdir. Çevre koşullarını, bulundukları ortamı benimseyerek kendilerini o alana ait görürler. Bu nedenle orkidenin saksının evin içerisinde sıklıkla değiştirilmesi çiçeğinizin kümesine neden olabileceğinden bu konuya da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mevsim şartlarına göre farklı uygulamalar isteyen orkide bakımı sağlıklı bir şekilde aksatılmadan yapılmalıdır. Orkidelerin sağlıklı yapısının korunması için kış aylarında birkaç ayda bir yapılan gübreleme işleminin yaz aylarında ayda bir kez tekrar edilmesi gerekmektedir. Gübreleme işlemi sırasında orkidenin hassas yapısına karşı sizinde hassas ve özenli davranmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra orkideler kış aylarında günde bir kez, yaz aylarında ise günde iki kez sulanması gerekmektedir. Yazın oluşan yüksek sıcaklıktan dolayı günde bir kez sulama yetersiz kalır ve çiçeğinizin yapraklarının kurumasına neden olarak çiçeğinizi ölüme sürükler.

Sağlıklı bir orkide bakımı için, belirli periyotlarda kuruyan ve çürüyen yapraklarında temizlenmesi gerekmektedir. Orkidenin yapraklarının sağlığı oldukça önem taşıyan konulardan biri olduğundan herhangi bir kuruma durumunda çiçeğinizin tamamen solmaması için onu kuru yapraklardan arındırarak yeniden canlandırmalı ve yeniden çiçek açmasını sağlamanız gerekmektedir. orkide bakımı hakkında daha detaylı bilgi almak için Esra’nın Portresi’ne de göz atabilirsiniz.

There are currently no comments.