Kış aylarının kapıyı çalması ile birlikte her yıl olduğu gibi bu sene de, aylar boyunca unutulan kombi servisleri bir anda herkesin peşine düştüğü hizmetlerin odağında yer alır. Kombi servisi ifadesi kış mevsimine geçişle birlikte dünyanın bir numaralı arama motoru olan Google üzerinden de en çok aranan başlıklar arasında yer almakta. Aylar boyunca kombinin bakımıyla ilgili kafa yormayan insanlar kış soğuklarının bastırması, aylar ve belki de seneler boyunca bakım görmeksizin çalışmayı sürdüren kombinin artık pes etmesiyle birlikte hummalı bir servis arayışına girmekte. Uzun zaman boyunca çalışmayan ve bakım işlemleri de önemli oranda ihmal edilen kombilerin kış mevsimi boyunca dur durak bilmeden çalışması güçleşir. Bu şekilde bakım görmemesine karşın sorunsuz çalışıyormuş gibi görünen kombiler ise aslında günden güne performans kaybı yaşar.

Kombisinin bakım görmediği için performans kaybı yaşadığının farkında olmayan çoğu aile, yaşanan kış mevsiminin çok soğuk olduğunu ve havanın mevsim normallerinin üzerinde olduğu için kombinin evi ısıtmakta zorlandığını düşünür. Bu tür durumlarda çözüm olarak kombinin derecesi yükseltilirken, bu şekilde kombinin daha yüksek derecede çalışması doğalgaz faturalarının da bütçe delmesine neden olur. Gereksiz yere doğalgaz faturası ödenmesine neden olan bu durumun ayrıca kombinin daha da hızlı bir arızalanma sürecine girmesini sağlaması da mümkündür. Bütün kış boyunca durmadan çalışan ve ısınma gibi her insanın en temel ihtiyaçlarından birini karşılayan kombinin kışın en soğuk günlerinde aniden arızalanması, bazen ailelerin günler boyunca soğukla baş başa kalmasına neden olur.

Klima servileri nasıl ki yaz aylarında son derece yoğunsa, kombi servislerinin de en yoğun olduğu dönem olan kış mevsiminde kombi arızalarına hemen müdahale edecek bir servis bulmak bazen oldukça zor bir uğraşa dönüşebilir. Çoğu servis kendisine arıza tespiti ve tamir talebiyle yapılan başvurulara günler sonrasında randevu verirken, hizmet kalitesi piyasa genelinin üzerinde olan servisler çok yoğun olduğu için bu süre bazen bir haftayı bile geçebilir. Kış mevsiminde bütün bu sorunlarla baş etmek zorunda kalmamak içinse tek yapılması gereken, kombinin periyodik bakım işlemlerinin aksatılmamasıdır.

There are currently no comments.