Satış yapan firmaların web sitelerinden sağlık bölümü bulunan haber ve güncel içerik sitelerine kadar her yerde karşımıza çıkan tuz lambaların faydalarına ilişkin yazılar sayesinde insanların bu daha sağlıklı bir yaşam vaat eden ürünlere olan ilgisi göz ardı edilemeyecek oranda arttır. İnternetin dört bir köşesinde tuz lambası faydaları ve hava kalitesinin arttırılmasındaki etkileri üzerine yazılara rastlasak da, tuz lamba modelleri ve diğer yan ürünleri satan firmaların sitelerinde bile bu olumlu etkinin nasıl oluştuğuyla ilgili herhangi bir somut bilgiye rastlayamıyoruz. Firma sitelerinde bile negatif iyon yayarak havayı temizlediği söylenmesine karşın bunun ne demek olduğuna dair somut bilgi verilmemesi veya bu iyon salınımına dair kendilerinin de bilgi sahibi olmaması, tuz lamba çeşitlerinin çoğu insan için yalnızca şık dekorasyon objeleri olarak görülmesine yol açmakta.

Havaya negatif iyon salınımında bulunan tuz kristalleri aslında tamamen kendisine özel, doğada hiç görülmeyen bir fenomen gerçekleştirmez aksine; zaten doğada var olan ancak genellikle şehirleşme sebebiyle bozulan doğal dengeyi taklit eder. Doğa olaylarının neredeyse tamamıyla atmosferdeki moleküller negatif yüklü olarak iyonlaşır ve böylelikle havadaki iyon dengesi korunur. Zaten bunun için şiddetli yağışlardan, fırtınalardan sonra ortaya çıkan toprak kokusu hemen herkesçe rahatlatıcı bulunur veya bu yağışların ardından gökyüzüne bakan çoğu insan kendini huzurlu hisseder, içinde bir ferahlama hissi oluştuğunu algılar. Bu gibi doğa fenomenleri çok yoğun miktarda negatif yüklü iyonun atmosferde asılı kalmasına yol açar ki, tüm bu hislerin oluşmasında bu negatif yüklü parçacıkların sayısındaki artışın da etkisi vardır.

Şehirlerdeki plansız yapılaşma rüzgârın esişini engellemenin de ötesinde pek çok insanın bazı günler güneşi dahi görmeden yaşamasına neden olur ki, bu doğa fenomenlerinin şehir yaşamında olması gerektiği şekilde gerçekleşmemesi sonucunda havadaki iyon dengesi de bozulur. Buna bir de modemlerden baz istasyonlarına etrafına yoğun miktarda elektromanyetik salınım yapan, insan yapımı cihazlar eklendiğinde doğallıktan bir hayli uzaklaşan insan bedeni sağlığından olmaya başlar. İşte tuz kristallerinden yapılan lambalar ısındığında havaya iyon salınımında bulunarak, bozulan doğal düzenin nispeten geri kazanılmasına yardımcı olur.

There are currently no comments.