Kamera sistemleri güvenlik sistemleri içerisinde en çok tercih edilen sistemler arasında yer almaktadır. Özellikle büyük iş yerleri ve plazalar için son derece iyi bir güvenlik önemli olan kamera sistemleri, sunmuş olduğu kayıt ve sonradan izlenebilme özelliği ile hem oluşabilecek suçları engellemekte hem de herhangi bir olumsuz durumda suçu kimin işlediğinin tespit edilebilmesi konusunda hızlı bir çözüm sağlamaktadır. Kamera sistemleri taktırılırken dikkat edilmesi gerekilen en önemli şeylerden bir tanesi iç ve dış ortam kameralarının aynı olmamasıdır. Bunun nedeni ise kamera merceğinden ve görüş sisteminden kaynaklanmaktadır.

İç ortam kameralarında ışık hassasiyeti azdır. İç ortamda ışık genelde net bir ayarda olduğundan dolayı sistem tek odaklı tek modda çalışmaktadır. iç ortam kameralarında gece görüş modu dış ortam kameralarından daha basit bir sisteme sahiptir. Daha az ışıklı bütünü görmenin mümkün olduğu iç ortam kameraları dış ortamda aynı verimi sağlamamaktadır. İç ortam kamerası dış ortama taktırıldığı zaman gece görüşünde netlik beklenmemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra iç ortam kameraları ortamın görüntü boyutu hesaba katılarak taktırılmaktadır. Görüş alanı kısıtlı bir alan olan kameralar bu ortamda yüksek verim sağlamaktadır. Ancak dış ortamlar için en sağlıklı kamera seçenekleri görüş odağı yüksek kaliteye sahip olan ve daha uzak alanlara görüş sağlayan kamera sistemleri olmalıdır.

İç ortam kameralarında elde edilen netlik derecesi ile dış ortam kameralarından elde edilen netlik derecesi belirli unsurlara bağlıdır. Örneğin aşırı rüzgarlı bir havada dış ortam kamerası ister istemez sarsılacağından kameranın görüntü akışı bundan etkilenmektedir. Bu nedenle dış ortamda kullanılan kamera sistemleri için hassas mercek tercih edilmektedir. Ancak kapalı alanlarda hava etmenleri olmadığından dolayı normal bir kamera merceği net bir görüntü elde etmek için son derece yeterli olacaktır. Bu nedenle kamera sistemleri taktırmadan önce kişilerin mutlaka alan analizi yaptırması ve kamera sistemlerini kullanım alanlarında kullanım amaçlarına uygun olarak taktırması gerekmektedir

There are currently no comments.