Hizmet sektörüne yeni giriş yapacak mekân işletmecileri dekoratif düzenlemeler konusunda büyük sıkıntılar yaşayabiliyor ve ilk adım olan konsepte dahi karar vermekte zorlanabiliyor. Bar, kafe ve restoran gibi ticari işletmeler için dekorasyon tarzı doğrudan müşteri memnuniyetini ilgilendiren, işletmenin ticari başarısı için en önemli faktörlerden biri olduğundan mobilyalar kadar aksesuar seçimlerinde de özenli davranmak gerekmekte. Bu tip eğlence ve hizmet sektöründeki işletmelerin çoğu zaman gözden kaçırdığı en önemli aksesuarsa aynalar. Metal, ahşap veya ferforje aynalar ile barlardan kafelere kadar tüm işletmelerin oldukça farklı ve prestijli bir görsellik kazanması mümkün. Önemli olan aynaların nerede kullanılacağına ve özellikle de ayna çerçevelerine karar vermek…
Mekânı olduğundan daha büyük göstermek, karanlıkta kalan kullanım alanlarını daha ferah mekânlar haline getirmek, arka kısmı gün içinde karanlık kalan dikdörtgen mekânlarda güneş ışığından azami miktarda faydalanmak için kullanılan aynalar algıda farklılık oluşturmak için daha da pek çok farklı amaçla kullanılabilir. Metal çerçevelere sahip aynalarda asimetrik şekillerin tercih edilmesiyle modern dekorasyon tarzlarıyla uyumlu bir konsept oluşturulabilirken ahşap çerçeveler Country başta olmak üzere, doğallığa vurgu yapan mekân tasarımlarıyla daha uyumludur. Daha şık ve kaliteye vurgu yapan bir seçenek olaraksa ferforje aynalar tercih edilebilir. Tabi pek çok ahşap çerçeveli aynaya göre ferforje ayna fiyatları biraz daha yüksek olacağından, bu tip gösterişli aynalar her bütçeye uygun olmayabilir.
İstenen her şekle sahip olabilen aynalar kafe, bar ve restoranların sadece lavabo bölümlerinin girişinde değil, aslında istenen hemen her yere asılabilecek kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Algıyı farklılaştırmak ve bilhassa mekânın fiziksel kusurlarını örtmekte faydalanılan aynalarla ışık yoğunluğundaki farklılıklar da ortadan kaldırılabilir. Tüm bunların ötesinde insan davranışları üzerine yapılan pek çok araştırma, insanların kendini görebileceği bir ayna bulunan mekânlarda ister istemez periyodik biçimde kendini inceleme ihtiyacı hissettiğini göstermiştir. Mekân müşterilerinin giyimini, makyajını ve kimi zaman da saçını yani nasıl göründüğünü kontrol ettiği ve kendini beğendiği durumlardaysa işletmeler mekânın da beğenileceğinden emin olabilir.

There are currently no comments.