Gazeteciliğin zorlu bir meslek olması ve etik anlayışına her zaman sadık kalkınmasını gerektirmesi onlarca yıl boyunca toplumun gazetecilere saygı duymasına neden olmuşken, günümüzün dijital teknolojileri ile herkesin bir muhabir edasıyla veya gazeteci kimliği ile kendi içeriğini üretmesi mümkün. Bireylerin tamamının içerik üreticisi olarak bir haber kaynağı haline gelebildiği günümüzde, cep telefonları ile sokaktan canlı yayın yapılması bile mümkün. Magazin ve sağlık gibi haber başlıklarının değil, özellikle siyaset ve ekonomiyle alakalı haberlerde dezenformasyon yapılması sosyal medya kullanıcılarında kafa karışıklıklarına yol açabiliyor. Kötü niyetli kişiler magazin ve sağlık haberleri yerine özellikle siyaset ve ekonomiyle ilgili kritik konuları seçerek yalan haberlerin yayılması için uğraşıyor. Zira sosyal medya sayesinde artık herkes içerik üretebilmekte, başkalarının ürettiği içerikleri paylaşabilmekte… Başkalarının ürettiği içerikler hakkında yorum yapma olanağına sahip olunması, hiçbir gerçeğe dayanmayan tamamen uydurma haberlerin dahi milyonların gündemi haline gelmesine neden olabiliyor.

Sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarını sorgulanmadan kesin doğru olarak kabul gördüğü günler yaşandığından, insanların gerçek algısı da dijital dünya sayesinde değişmekte. Birçok sosyal medya kullanıcısı sosyal çevresindeki insanların yaptığı tüm paylaşımları, bu kişileri şahsen tanımıyor dahi olsa doğru kabul ederek paylaşabiliyor. Bu şekilde zincirleme bir reaksiyon şeklinde gelişen paylaşım çılgınlığı, sadece kurgudan ibaret olan herhangi bir içeriğin bile on binlerce insan tarafından tartışılmasına neden olabilmekte. İnsanlar giderek daha da yoğun bir şekilde sosyal medyada var olmakta ve karşısına çıkan tüm içerikleri salt gerçek olarak kabullenmeye başlamakta…

Farkındalık olmadığı için kullanılan teknoloji her ne olursa olsun, bilgi kirliliği yaşanması da kaçınılmaz olmakta. İnternetin sunduğu imkanlar artarken bir yandan da bilginin kaynağının doğrulanmasının da zorlaşması neticesinde, insanların sosyal medyada karşılaştığı içeriklere karşı çok daha dikkatli olması gerekiyor. Geçen seneler içinde artık sosyal medyada paylaşılan ve tamamen kurgu olduğu birkaç gün içinde anlaşılan içeriklerin dahi ülke çapında gündem haline gelebildiği defalarca görüldü. Bir delinin kuyuya attığı taş, on binlerce akıllının tartışmasına ve bu şekilde kurgulanan içeriklerin dahi binlerce insanın ilgisini çekmesine sebep olabilmekte.

 

 

There are currently no comments.