Video paylaşım sitelerinin müdavim sayısı her geçen gün artarken, mobil teknolojinin hızlı gelişiminin de bu duruma katkısı sürüyor. Akıllı telefon ve tabletler sayesinde artık mobil ağlar üzerinden dahi online videoları yüksek çözünürlükte seyretmek mümkün. Bazılarının sadece komik videolar ile eğlenceli zaman geçirmek için ziyaret ettiği video paylaşım siteleri, kimilerininse toplu taşıma araçlarıyla işe giderken can sıkıntısını gidermek için tıkladığı mecralar haline geldi. Sosyal medyanda 24 saat çevrimiçi olan mobil cihaz kullanıcıları sosyal çevresinin paylaştığı videoları tıklayarak da yine bu sitelerin ziyaretçisi oluyor. İnternetin yavaş yavaş mobil teknoloji manasına gelmeye başladığı bugünlerde, sosyal medyadan online video sitelerine mobil internet kullanıcılarının sayısının sürekli arttığından bahsediliyor.

Şuanda dahi Google üzerinden yapılan aramaların büyük bölümünü akıllı telefon ve tablet kullanıcıları yaparken, önümüzdeki 5 yıl içinde kullanıcı sayısının ikiye katlanması öngörülüyor. 2012 rakamlarına göre dünya üzerinde 1 milyarın üzerinde insan sosyal medya araçlarını kullanırken, video paylaşım sitesi kullanıcısı olan da 1 milyara yakın insan bulunuyor. Ancak 2017 yılında sosyal medya kullananların sayısının 1.7 milyara yükseleceğini tahmin edilirken, video paylaşım sitesi kullanıcılarının sayısının 2 milyarı aşacağı düşünülüyor. Bu da online video izlemenin sosyal medyada var olmaktan çok daha popüler bir tercih olacağını gösteriyor. Video paylaşım sitelerinin sosyal medya araçlarından çok daha hızlı büyüyeceğini öngören bu tahminler, geleceğin dijital dünyasının kalbinin online video paylaşımı yapılan mecralarda atacağı anlamına geliyor.

2012’ye kıyasla 2017 yılında mobil ağlar üzerinden video izleme oranlarının tam 16 kat artacağının öngörülmesiyse yakın gelecekte internete bilgisayarlardan çok mobil cihazlar üzerinden erişim sağlanacağını göstermekte. İnternete bağlı televizyonların giderek daha da popüler olmasıyla birlikte çeşitli uygulamalarla internet televizyonlarını, mobil ağlar üzerinden milyonlarca insanın izleyeceği tahmin ediliyor. Mobil data trafiğinin önümüzdeki 5 yıl içinde 15 kattan fazla artacağı düşünüldüğünden, tablet ve akıllı telefon kullanıcılarının mobil ağlar üzerinden çok daha aktif bir şekilde internet kullanacağı öngörülüyor. Tüm bu tahminler, geleceğin dünyasında internetin mobil cihazlarla birlikte anılacağını gözler önüne sermekte.

There are currently no comments.