Inkjet kodlama, endüstriyel alanda kullanılan mürekkep püskürtmeki yazıcılarda kullanılan bir kodlama yöntemidir.

CIJ dediğimiz sürekli mürekkep püstürten yazıcılarda ürünlerin kodlanması ve markalandırılmaıs için kullanılır. Inkjet Kodlama genellikle endüstriyel alanlarda, matbaa sektörlerinde kullanılır.Inkjet kodlama sistemleri, ürün ve ambalajlar üzerine temassız biçimde ürünün bilgilerini üzerine basmada kullanılan sistemlerdir. Genellikle, kodlarla ilişkilendirilmiş tarih bilgisi bulunmaz ve sadece parti veya lot numarası basılır.

Kurum içi izlenebilirliğin yanında, müşteriler çoğunlukla yüksek kaliteli ve pahalı marka ve ürünler üzerinde bu ürünleri taklitlerinden ayırt edecek işaretler aramaktadır. Şimdiye kadar, bu firmalar, sürekli inkjet (CIJ) veya lazer oyma baskı yöntemini kullanmaktadır.

Termal inkjet (TIJ) ile çok farklı bir yaklaşım ortaya konulmakta… ve pek çok avantaj da beraberinde sunulmaktadır. Birincisi, ek servis ücretlerine veya bakım maliyetlerine gerek olmadığından çok daha düşük maliyetlidir. Tek yapmanız gereken, inkjet yazıcıyı, mürekkep kartuşuyla birlikte bir paket halinde satın almak, sonrasında sistemi kullanmaya hemen başlayabiliyorsunuz.

İkincisi, kalite konusu: İnkjet çok daha yüksek bir çözünürlük sunmakta, bu nedenle baskı kalitesi son derece yüksek. Ve ürünlerin görünümünün çok önemli olduğu kozmetik endüstrisi için bu özellik büyük bir avantaj. Yüksek çözünürlüklü kodlar, CIJ dot matrix kodlarının yaptığı gibi, yüksek kaliteli ve pahalı bu tür ürünlerin görünüşünü bozmak yerine markayı ve ambalajı tamamlayacak şekilde tasarlanmıştır. Kodlar, UV mürekkeplerle bile basılabilmekte. Böylece, müşteriler bu kodların nerede bulunduğunu fark etmez bile.

There are currently no comments.