Kayıp dişlerin, titanyum adı verilen protezler ile sağlam diş görünümüne ve işlevselliğine kavuşması için uygulanan bir yöntem olan implant tedavisi hemen herkese yapılabilir. Kemik, kalp ve damar hastalıkları ya da diyabet gibi sağlık sorunlarından mustarip olan hastalara bazı durumlarda implant uygulanamayacağı gibi, implant işlemleri için hastanın yaşı da önemlidir. Çocuklara ya da aşırı yaşlı insanlara genellikle implant önerilmez.

İmplant tedavisi, çene kemiğinin içerisine yapay diş köklerinin yerleştirilmesiyle başlar. Çene kemiğine yerleştirilen bu köklerin çene ile birleşmesinin ardından ise protez aşamasına geçilir. Çene kemiğine yapılan yerleştirme işleminden yaklaşık 3 ay kadar sonra protez takılarak tedavi tamamlanmış olur. Ancak implant tedavisinde süreç hastanın genel sağlık durumuna, ağız bakımına dikkat edip etmediğine ve doktor tarafından verilen önerileri ne denli uyguladığına göre değişebilir. Bununla birlikte implant tedavisinin başarısında ve tedavi sürecinde doktorun başarısı da yadsınamaz bir öneme sahiptir. Dolayısıyla implant tedavisi yaptıracak hastaların hem doktor seçimi doğru yapmaları hem de tedavi sürecinde yapılan önerileri yerine getirmeleri şarttır.

Kayıp dişler için uygulanan implant tedavisi aynı anda birden fazla diş için de yaptırılabilir. Birden fazla kayıp dişi olan hastalara hekimleri tarafından birden fazla implant diş önerisi yapılabilir. Hastanın implant tedavisi süreci açısından bir ya da birden fazla imlant yaptırması belirleyici değildir. Süreç açısından belirleyici olan temel özellikler hastanın yaşı, genel sağlığı, ilaçları doğru şekilde kullanması ve tedavi sonrasında ağız bakımına dikkat etmesi olarak sıralanabilir. Ağız bakımına dikkat etmeyen hastalar, doğal dişlerini olduğu gibi, protez dişlerini de kaybedebilir. Protez dişler, vücutla organik bir bağ kurmadığından, daha fazla bakım ve hijyene ihtiyaç duyabileceğinden, implant yaptıran insanların oral hijyene daha çok dikkat etmesi şarttır.

There are currently no comments.