Çocuklar için binlerce oyuncak çeşidinin sunulduğu günümüzde artık oyuncak sektörü yalnızca çocuklara hitap etmiyor, yetişkinler için de onlarca farklı kategori altında eğlence vaat eden ürün seçenekleri bulunuyor. Çocuk olmaktan asla vazgeçmeyenlere, çocukluk yıllarında içinde kalan hevesleri gidermek isteyenlere ve çocuklarıyla beraber çocuk olmaktan keyif alanlara modern teknolojinin de desteğiyle birbirinden farklı ürün seçenekleri sunuyor. Anne babalar herhangi bir oyuncak mağazasına gittiğinde kısa süreli bir şaşkınlık yaşayarak kendi çocukluğunda oynadığı oyuncakları düşünmeye başlarken, bu durum online alışverişlerde de farklı olmuyor. Online oyuncak mağazalarına tıklayan anne babaların karşısına onlarca farklı ürün kategorisi, bu kategoriler altında da binlerce farklı oyuncak seçeneği çıkıyor.

Bu kadar fazla oyuncağın olması eğlenceli zaman geçirmek için kendisine oyuncak almanın peşinde olan yetişkinler bir kenara dursun, çocuğunun gelişim döneminde fayda sağlayacak gelişim oyuncaklarının peşinde olan ebeveynlerin karar vermesini ciddi şekilde zorlaştırıyor. Bazen çocuk puzzle kategorisindeki basit bir parça birleştirme oyunu bile çocuğun gelişim sürecine büyük fayda sağlayacak bir oyuncak tercihi olabilirken bazen de en pahalı ve baştan aşağı modern teknoloji ürünü olan ürünler, tam aksine çocuğunda gelişimine herhangi bir fayda sağlamayabiliyor. Bu konuda çocuk gelişim uzmanlarının ne dediğine kulak vermek, çocuğunun sağlıklı bir gelişim geçirmesini isteyen tüm anne babaların verebileceği en doğru karar olsa gerek. Zira bu uzmanlar anne babalara verdiği tavsiyelerle, senelerdir pek çoğumuzun doğru bildiği yanlışları yıkıyor ve oyuncak seçimiyle ilgili tabuların yerini daha faydalı bilgilere bırakmasına yardımcı oluyor.

Oyuncakların kız ve erkek şeklinde birbirinden ayrılmasının bile hatalı bir tutum olabileceğini söyleyen bazı çocuk gelişim uzmanları, ayrıca çoğu insanın düşündüğünün aksine üzerinde ne yazdığına bakarak oyuncak satın almanın büyük bir hata olabileceğini altını çiziyor. Üstünde zeka gelişimine fayda yazıyor diye herhangi bir ürünü düşünmeden satın almak yerine, çocuğun karakterini göz önünde bulundurarak onun için ideal ürünü satın almaya odaklanmak çok daha yararlı bir tercih. Ancak çocuğunun kişiliği yani yetenekleri, ihtiyaçları ve ilgi alanıyla için uygun bir oyuncak alabilmek için anne babanın onu yakından tanıyor olması gerektiği de bir gerçek…

There are currently no comments.