Hamileliğin anne adayı kadar bebek için de daha sağlıklı geçmesini sağlayan hamile yogası, popülerliği her sene biraz daha artan hamilelik dönemine özgü fiziksel çalışma programlarından. Anne adayının bebeğiyle doğum sonrasında değil, gebeliğin en erken döneminden itibaren duygusal bağ kurmasını sağlayan bu çalışmalar sayesinde hamilelik süresince fiziksel form korunabiliyor. Düzenli olarak yoga kursu alan ve kurs dışı zamanlarında da disiplinli bir biçimde egzersiz yapmayı sürdürenlerin doğumdan sonraki hali herkesi şaşırtıyor. Çünkü yıllar boyunca anne olan her kadında görülen ve normal kabul edilen fiziksel deformasyon, hamilelik süresince düzenli olarak yoga yapan kadınlarda görülmüyor.

Solunum ve dolaşım sistemi gibi sağlıklı yaşam için hayati öneme sahip bedensel sistemlerin faal bir biçimde çalışmasını sağlayan hamilelik yogası, klasik yoga egzersiz programlarının hamilelikle birlikte aydan aya değişen anne adayı fizyolojisi dikkate alınarak değiştirilmiş halidir. Anne adayının her geçen ay vücudunda köklü değişimler yaşanırken yapılan yoga hareketlerinin de bu fizyolojiye uygun özellikte olması gerekir. Anne adayının zorlanmayacağı ve dolayısıyla sakatlık yaşanması riskini arttırmayan hareketler kullanılır. Tabi bunun da öncesinde bedensel stres yüzünden bebeğin gelişimine olumsuz etkide bulunmayacak hareketler seçilmelidir. Bunun içinse bilgisizce veya kimler tarafından yazıldığı belli olmayan web sitesi yazılarından ziyade mutlaka eğitimli, profesyonel kişilerden eğitim alınmalıdır. Hamile yogasına başlamak isteyenlerin mutlaka yoga kursları aracılığıyla bu gebelik dönemine özel egzersiz programlarını öğrenmesi ve uygulaması gerekir.

Profesyonellerin görev aldığı bu kurslarda, anne adaylarına hamileliğin ilerleyişine bağlı olarak özel egzersiz programları yapılır. Hareketlerin nasıl yapılacağını gösteren eğitimli profesyoneller ayrıca eğitim alan anne adaylarının, gösterilen hareketleri doğru şekilde yapmasını da sağlar. Hamile yogasına başlayan ve doğuma giden süreç boyunca egzersizlerini doğru şekilde, aksatmadan yapan anne adaylarının sağlayacağı bir diğer faydaysa normal doğumu çok daha rahat geçirmeleri olacaktır. Doğum sürecini yönlendiren temel kas gruplarının rahatlamasını ve düzenli olarak çalışmasını sağlayan hamile yogası egzersizleri, doğumu da kolaylaştırır. Tabi unutmamak gerekir ki, bu egzersizler doğuma ne kadar yardımcı olursa olsun normal doğumun her zaman için zorlu bir süreç olduğudur.

There are currently no comments.