Türk deniz kökeni çok yeni sayılsa bile yurtdışına göre Türk denizciler kendilerini daha çok geliştirmiştir ve Türk yapımı yat, tekne gibi deniz de kullanılacak taşıtları yapıp bunların üzerinde emek sarf ederek geliştirmişlerdir. Türk denizcilerinin yaptığı yat ve tekneler yurtdışından alınanlara oran ile daha sağlam ve güvenilir olduğu kesindir.

 

Türk denizciler tarafından bulunan gulet yatlar yetenekli ustalar tarafından yapılan ahşap yatlardır. Motor denizcileri tarafından da bilinir. Guletler kıyıya yakın gezilerde kullanıldığı gibi uzak deniz seyahatlerinde de kullanılır. Yüksek kaliteli tik ağacı, maun ve iroko gibi dayanıklı ahşaplardan yapılır. Kullanılan malzeme de gulet yatların sağlamlığın da etkilidir.

 

Gulet yatlar geleneksel yatın en popüler halidir. Mavi yolculuk yapacakların en çok tercih ettiği yatlardır. Gulet yatlar iki yelken veya geminin yelken donanımına göre bir iki veya üç yelkene sahiptir. On iki kamaraya kadar değişen her birinde ayrı yatak. duş kabini ve özel ihtiyacın karşılanacağı mekanlar vardır.

 

Gulet yatlar yat kiralama için çok uygun fırsatlar sunar. Ayrıca Türk denizcilerin emekleri ile size sunulan yatların yurtdışında yapılıp ülkemize gelen yatlardan daha kaliteli ve uygun olduğundan emin olabilirsiniz. Ancak insanlar her zaman yurtdışı mallarına rağbet gösteriyor. Türk gulet yat kiralama acentelerine olan rağbet genelde ülkesinin mallarına ve kalitesine güvenen insanlardan geliyor. Bir de yurt dışının mallarının sağlıksız ve dayanıksız olduğunu düşünen insanların gulet yatlara olan rağbeti Türk deniz sektörünü ilerletmeye yetecek düzey de oluyor. Gulet Türk yapımı yatlar fuar alanlarında ve acentelerinde alıcılarını bekliyor. Son zamanlar da görsellik açısından da büyük gelişme gösteren guletlere de ilgi her geçen gün daha fazla artıyor.

There are currently no comments.