Firmaların Google aramalarında üst sıralarda yer alması artık her şeyden daha önemli bir konu haline geldi. Bu önemin farkına yeni yeni varan ticari işletme sahiplerini sadece adını duymuş olduğu veya kısıtlı bile olsa az çok fikir sahibi olduğu arama motoru optimizasyonu konusuna ilgi duymaya başladı. Bir optimizasyon uzmanı olarak kendi başına ya da bir, iki kişi bir araya gelerek arama motoru optimizasyonu hizmetleri sunanlardan faturalı hizmet peşinde olanlara güvenilir çözümler sunan optimizasyon şirketlerine kadar, artık dijital ortamda firma sahiplerine her konuda yardımcı olmayı vaat eden yüzlerce farklı adres bulunuyor. Ancak şu bir gerçek ki, web sitesinin kurulum aşamasında sadece “Linux hosting mi yoksa Windows mu” şeklinde sorulan soruların hemen ardından hosting seçimi yapan firma sahiplerinin aylar sonrasında optimizasyon çalışması yaptırmak istediğinde işi pek de kolay olmuyor.

Arama motoru optimizasyonunun adını bile duymayan binlerce ticari işletme sahibi, bir web sitesine sahip olmaya karar verir vermez hemen hosting firması arayışına giriyor. Bu arayış sırasında verilecek kararın aylar sonrasında firma sitesinin kaderini belirleyecek olan optimizasyon çalışmalarında ne kadar etkili olacağıysa genel olarak bilinmiyor. Satın alınan hosting paketinin kısıtlı performans vaat etmesi, bazen gerçekten uzman kişilerle çalışılması ve tam anlamıyla organik optimizasyon çalışmaları yaptırılmasına rağmen sitenin erişilebilirlik problemleri yüzünden Google algoritmasının gözünden düşmesine yol açıyor.

Uzmanı tarafından yapılan optimizasyon çalışmalarından birkaç hafta veya bazen birkaç ay sonra site hızlı bir yükseliş trendi yakalayabilir ki, Google sıralamalarında üst sıralarda yer almak aynı zamanda firma sitesinin daha geniş bir ziyaretçi kesimine hitap etmesi anlamına geliyor. Firma sitesinin daha fazla internet kullanıcısı tarafından ziyaret edilmesi ve ziyaretçilerin site sayfalarında daha uzun süre geçirmesi, aylar öncesinde oldukça doğru bir tercihmiş gibi görünen hosting paketinin performans açısından yetersiz kalmaya başlamasına yol açıyor. Erişim hızında düşüş ve kesintiler sitenin kullanıcı dostu imajının zarar görmesine ve bu durumu anında fark eden Google’ın da siteye verdiği primi geri almasına neden oluyor.

There are currently no comments.