Tatile çıkmak için yaptığı planları artık netleştirerek rezervasyon aşamasına geçmeyi isteyenler, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak üzere turizm ve seyahat acentelerinin sitelerine tıkladığında son derece cazip fiyatlarla karşılaşıyor. Ancak çoğunlukla reklamlarda bahsedilen fiyatlara erken rezervasyon sigortası için yapılacak ödeme dahil edilmezken, erken rezervasyon otelleri tarafından sunulan hizmetler hakkında da pek fazla detay verilmiyor. Tatilin için nereye gideceğinde kesin karar kılan ve erken rezervasyon yaptırarak %50’ye varan indirim imkanlarından faydalanmak isteyenlerse bazen fiyatın biranda yarı yarıya düşmesini pek inandırıcı bulmuyor.

Kış sezonunda sıcak para akışı sağlamak oteller için büyük bir avantaj olsa da fiyatın %50 oranında indirilmesinin kulağa pek mantıklı gelmediğini düşünenler, aslında tatilcilere yansıyan son fiyatta aracılık yapan acentenin %10 ile %25 arasında değişen komisyon bedellin de dahil olduğunu bilmiyor. Otellerin tatilcilerden aldığı meblağda yarı yarıya fiyat indirimine gitmesi gibi bir durum söz konusu değilken, nihai bedelin %50 oranında düşmesi turizm ve seyahat acentelerinin kendi komisyonu üzerinden indirim yapmasıyla mümkün oluyor. Bu cazip indirimlerden yararlanırken mutlaka erken rezervasyon iptal sigortası hakkında da bilgi alınması, sonradan istenmeyen durumlar yüzünden mağdur olunmaması açısından çok önemli. Tatilcilerin tatilinin başladığı tarihten 72 saat öncesinde kadar rezervasyonunu iptal ettirmesini ve yaptığı ödemenin de tamamını geri alabilmesini sağlayan erken rezervasyon iptal sigortası, muhakkak tüm tatilcilerin satın alması gereken bir güvence.

Aylar öncesinden tatil planı yapılması ve erken rezervasyonda sunulan çok cazip fiyatlardan istifade edilmesi kulağa hoş gelse de, gelecekte ne olacağını tahmin etmenin imkansız olduğu da bir gerçek. Tatile sayılı günler kalmışken ailevi sorunlar, işle ilgili yoğunluk yahut kişisel veya yakın çevredeki sağlık problemleri yüzünden tatilin iptal edilmesi gerektiğinde erken rezervasyon iptal sigortasının ne kadar önemli bir güvence olduğu anlaşılıyor. Boş yere para ödemek olarak görülmesine karşın acil ve öngörülmesi mümkün olmayan durumlarda harcanan paranın kesintisiz geri alınmasını sağlayan erken rezervasyon iptal sigortaları artık son derece cüzi meblağlar karşılığında yaptırılabiliyor.

There are currently no comments.