Erkeklerin günlük hayatını etkileyen en önemli estetik kurulardan olan meme yağlanması yani estetik plastik cerrahların deyimiyle jinekomasti, kişinin kendine güveninin ciddi biçimde sarsılmasına yol açabiliyor. Kadınsı bir görünüm oluşmasına yol açtığı için erkek estetiğinin en temel algı prensipleriyle ters düzen bu durum, pek çok erkeğin sosyal hayatını etkiliyor. Bazı erkeklerde göz ardı edilmemesi gereken ruhsal sıkıntılara da yol açabilen bu durumdan, erkeklere yönelik meme estetiği yani jinekomasti ameliyatları ile kalıcı olarak kurtulmak mümkün olabiliyor. Erken yaşlarda görülebilen meme büyümesi, göğüs bölgesi dokusunun ve yağların hacminin artmasından dolayı gerçekleşir. Estetik plastik cerrahların yaptığı muayeneler neticesinde erkekte görülen bu durumun farklı sebeplerden kaynaklandığı görülebilir.

Ergenlik sürecinde çok daha az görülen erkek meme büyümesi, yaşlın ilerlemesiyle birlikte daha da yaygın görülen bir probleme dönüşür. Temelde ilerleyen yaşın sebep olduğu hormon değişimlerinin rol aldığı bu durumun, katı diyetler ve ağırlıkla yapılan egzersizler ile üstesinden gelinmesi de çok ama çok güç ve bazı durumlarda imkansızdır. Nitekim bazı erkekler oluşan bu durumdan kurtulmak ve daha erkeksi bir beden görünümüne sahip olmak için spor salonlarına yazılarak, ağırlık kaldırmaya dayalı eğersizler yapmaya başlamaktadır. Ne var ki, yapılan ağır egzersizler neticesinde göğüs gölgesindeki kas hacmini arttırmayı başaran erkeklerin göğüslerinde jinekomasti problemi daha da belirgin hale gelebilir. Yaş ilerledikçe üstesinden gelmesi daha da güç bir soruna dönüşebilen bu durumdan, uzman ve deneyimli bir estetik plastik cerraha başvurulması ile uzun vadeli şekilde kurtulmak mümkündür.

Bazı durumlarda tıbbi incelemelere karşın erkeklerin göğüslerinde görülen jinekomastinin nedenleri kesin olarak saptanamamaktadır. Ancak ne yine kalıtsal yatkınlık, obezite, stres, travmalar, tümörler ve çeşitli virüsler erkeklerde bu önemli estetik problemin gelişmesine neden olabilir. Estetik plastik cerrahi erkeklerin göğüslerinde yaşanan bu yağlanma sonucunda oluşan kadınsı görünümün tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayabilmesine karşın, cerrahi müdahale öncesinde hastanın bir takım sağlık kontrollerinden geçirilmesi ve estetik operasyon için uygun bir aday olup olmadığına karar verilmesi gerekir.

There are currently no comments.