Evlerinizde kullandığınız mobilyaların ergonomik bir tasarıma sahip olup olmadığı son derece önemlidir. Özellikle küçük bir evde yaşayanların kullanım alanlarını daha geniş tutabilmeleri ve evlerini mobilya ile döşedikten sonra daha geniş boş alanların kalabilmesi için mutlaka tercihlerini ergonomik tasarımlardan yana kullanmalıdırlar. Bu alanda tasarımcıların çok büyük gelişmeler kaydettiklerini söyleyebiliriz. Artık aklınıza gelebilecek tüm mobilyaların belirli bir ergonomi kazanabildikleri dikkat çekiyor. Koltuk takımlarından TV ünitelerine, yemek masalarından kitaplıklara kadar tüm çeşitler küçük evlerde de konumlandırılabilecek bir mekanizmaya sahip olabiliyor. Bu modellere yatak odalarında kullanılan çeşitler de mevcut.

Örneğin yatak odalarının olmazsa olmazları arasında yer alan gardıropların kapakları artık sürmeli mekanizma ile üretiliyor. Bu sayede kapakların açılabilmesi için dolabın önünde boş bir alan bırakılmasına gerek kalmıyor. Pratik bir kullanım sunan bu alan yatak odalarının daha özgür bir şekilde döşenmesine de olanak tanıyor. Yemek masalarında da aynı ergonomiyi görmek mümkün! Açılıp kapanabilme özelliğine sahip olan mobilya modelleri küçük alanlarda konumlandırılabiliyor. Sadece kullanılacağı zaman pratik bir şekilde yani tek hareketle açılıyor ve kullanım sonrasında yeniden daha küçük bir forma getiriliyor. Bu sayede sürekli kullanılmadığı halde mobilya çeşitlerinin evlerin büyük bölümünü kaplamasının da önüne geçilmiş oluyor. TV ünitelerine ergonomi genellikle ek parçalar ile kazandırılmaya çalışılıyor. Bu ek alanlar istendiğinde açılıyor ve kullanıma dahil ediliyor. İstenmediğinde de kapanarak ünitelerin daha az yer kaplaması sağlanmış oluyor. Aynı pratik kullanım özelliği koltuk takımlarında da mevcut… Takımların açılıp kapanabilmesi pek ideal bir mekanizma olamayacaktır. Çünkü gün içerisinde bu mobilyalar sürekli kullanılıyor.

İşte bu nedenle koltuk takımları daha az yer kaplaması amacıyla daraltılmış durumda. Fakat konforlarından hiçbir şey kaybetmediklerini söyleyebiliriz. Hatta yeni teknolojiler ve yeni malzemeler kullanılarak takımların eskisinden çok daha rahatlık kazandıkları da aşikar. Bu yüzden seçiminizi hiç tereddüt etmeden hem ergonomik hem de yeni mobilya modellerinden yana kullanabilirsiniz. Tercih yapmadan önce internetten mutlaka en yeni modelleri inceleyin ve farklı markaların koleksiyonlarına mutlaka göz atın! Sadece birkaç dakika içinde onlarca takımı inceleyebilirsiniz.

There are currently no comments.