Neredeyse tamamı Karbon atomlarından oluşan ve her Karbon atomunun kendini çevreleyen diğer dört Karbon atomuyla dörtyüzlü bir molekül yapısı meydana getirerek oluşturduğu elmas, tabiri caizse dünya üzerindeki en nevi şahsına münhasır maddelerden biridir. Fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından benzersiz olan elmas, bilinen evrendeki en sert cisimlerden biridir. Sert olmasının yanı sıra pek çok farklı özelliğe sahip olmasına karşın elmasın binlerce yıldır insanoğlu tarafından kullanılmasında, inanması güç derece sert olmasının payı çok büyüktür. Tek taş yüzükler başta olmak üzere pek çok takı objesinde kullanılan elmas sert yapısıyla asırlara meydan okuyabilir. Kararlı yapısıyla ve sertliğiyle çok uzun ömürlü elmas, bu özellikleri sayesinde takı gibi değerli eşyalarda kullanılacak ideal madde olmaktadır.
Milyonlarca yıl süren doğal süreçlerin neticesinde yeraltında oluşan elmas kadar nadir bulunan mineraller vardır. Zümrüt, kuvars veya safir gibi mineraller elmas kadar nadir bulunduğu için çok değerli olsa da, elmas tüm bu diğer mineralleri çizebilecek sertliktedir. Sertlik konusundaki en yakın rakibi olan yakuttan bile yaklaşık olarak dört kat daha sert bir fiziksel yapıya sahip olan elmas, bu sertliğiyle yalnızca tek taş yapımında değil endüstrinin farklı alanlarında da kullanılır. Modern teknolojiden sonuna kadar beslenen günümüz endüstrisinde delici ve kesici uç olarak kullanılan elmas, daha da pek çok endüstriyel alan için adeta alternatifsiz bir hammaddedir.
Dünyanın bilinen bölgelerindeki yataklardan bin bir zahmet ve bazen de zorbalıkla çıkarılmış olan elmas parçalarının tamamı kuyumculuk sektöründe kullanılmaz. Kuyum işleri için uygun yapıya sahip olmadığına kanaat getirilen elmas parçaları, sanayi elması olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki endüstriyel tesislere gönderilir. Diğer elmaslarsa kesim için pırlanta işleriyle ilgilenen şirketlere dağıtılır. Seneler boyunca çalışarak pırlanta ustası olan sayılı kişi tarafından şekillenen elmas parçası, pırlantaya dönüşerek daha da değerli hale gelir. Geçmişte pırlanta mıhlanmış takılara sahip olmak soylulara ait bir vasıf olarak görünmüş olsa da, bugün www.tektas.com adresini tıklayan herkes uygun fiyatlarla pırlanta şıklığına sahip olabilmektedir.

There are currently no comments.