Elektrikli ve elektronik aletlerde birçok farklı sebepten ötürü meydana gelen arızalar, şebeke akımında kaçak olmasına ve ortamın hayati derece tehlikeli hale gelmesine sebep olabilir. Basit gibi görünen elektrik kaçaklarında elektrikçi çağırmakla zaman kaybetmemek ve bazen de ödenecek paranın cepte kalması için bireysel müdahale tercih edilir. Ancak ne var ki, sorunun basit olup olmadığına sadece deneyimli bir elektrik teknisyeni karar verebilir. Şebeke akımının 20-30 volttan sonra tehlikeli olması söz konusu olurken, yine de elektrik akımının yalnızca şiddetine göre tehlike olup olmadığına karar verilmez. Akımın frekansı ve gerilimi bilinmeden sadece şiddete bakarak tehlike olmadığına kanaat getirmek, pişman olmaya bile vakit kalmadan hayati risk oluşmasına neden olabilir.

Elektrik enerjisinin vücutta çok büyük tahribata yol açması mümkündür ancak çarpılmalarda asıl risk, kişinin yapabileceği hiçbir şey olmaması ve bu tahribatın saniyelerle ifade edilecek kadar kısa bir süre içinde gerçekleşebilmesidir. İnsan vücudunun kontrol merkezi olan beyninde elektrik sinyallerini kullanarak vücudu yönetmesi, şebeke akımının beyni etkilemesi halinde tahmin edilemeyecek sorunlarla karşılaşılmasına neden olur. Çarpılan kişinin beynini etkileyen elektrik akımı solunum faaliyetlerini kontrol eden ilgili beyin bölümünü tetikleyerek, solunumun aniden durmasını sağlayabilir. Elektrik çarpmalarında kişinin anında bilinci kapanabilmekte ve neler olduğunu fark etmesine zaman kalmadan kalp durabilmektedir. Bilinç kapanmasının ne zaman olacağı da öngörülmesi imkansız bir durumdur.

Her elektrik çarpmasında hayati riskin söz konusu olduğunu unutmadan, risk almamak adına profesyonellerden yardım istenmelidir. Tüm bu ciddi sorunlar dışında akımın bedene girdiği ve çıktığı bölgelerde oldukça ciddi yanıklar olabilir. Elektrik çarpmalarında çok derin yanıklarla karşılaşılması mümkün olduğu gibi, kalıcı doku ve sinir kayıpları da yaygın olarak görülmektedir. İç organlardan kemiklere kadar bedenin hemen her yerinde kalıcı hasar oluşmasıyla sonuçlanabilen elektrik çarpmalarında kişi tamamen çaresiz kalmaktadır. Bilgisizce kaçaklara ya da arızalara müdahale ederek sonun hemen üstesinden gelineceği zannedilirken, neler olduğunu anlamaya bile fırsat kalmayabilir. Sadece tek bir telefon açarak teknisyen çağırmamanın bedelini hayatla ödemeye hiç mi hiç gerek yok…

There are currently no comments.