İmplant tedavileri günümüzde oldukça gelişen bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş imlpant alanında yıllardır yapılan araştırmalar sayesinde uygulamaların başarı oranı yüzde doksana kadar çıkmakla birlikte bu durum zorlu ağız yapılarında bile aynı başarı ile devam etmektedir. İmplant uygulamasını kolaylaştıran en önemli etmenlerden bir tanesi de kuşkusuz ki gelişen teknoloji ve, ağız içerisindeki sorunların belirlenmesi için geliştirilen teknolojik muayene cihazlarıdır. Teknoloji sayesinde, diş muayeneleri için özel olarak üretilen x-ray cihazları ağız içerisinin radyograf görüntüsünün alınabilmesini sağlamaktadır. Bu durum ağız içerisinde hem diş eti, hem diş hem de kemik yapısı gibi faktörlerin belirlenmesini sağlamak ile birlikte aynı zamanda ağız içerisinde oluşmuş olan sorunların da kolay bir şekilde tespit edilmesini sağlayarak, hastanın tedavi aşamalarının belirlenmesinde doktora yardımcı olmaktadır.

Radyograflar diş implant tedavisinde büyük ölçüde önem taşıyan etmenler olsa da zaman zaman sonuçlarda yanlışlıklar olabilmektedir. Bunlardan en sık rastlanan radyograf görüntülenmesi sırasında oluşan bozukluklardır. Bu durumda hekim ya radyografları yeniden başka bir programla görüntülemeli ya da yeniden bir görüntü almalıdır. İkinci seçenek hastanın fazladan radyosyana maruz kalmasına neden olacaktır. bu durum hastanın sağlığını riske edebilecek olan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Görüntünün yeniden alınması hem hastanın radyosyona gereğinden fazla maruz kalmasına hem de bir başka düşük kaliteli radyograf alınmasına neden olacaktır.

Bu durumda yapılması gereken şey öncelikle alınan radyografların başka görüntüleme programları ile alınması ve daha sonrasında sonuçtan emin olunması için, hasta radyona maruz bırakılmadan diş hekimi tarafından ekspoz yöntemi ile radyograf görüntüsünü yeniden almaya başvurması olacaktır. devamlı surette yüksek kalitede olan radyograflar elde edilmekle birlikte, tedavinin daha iyi değerlendirilmesine olanak tanımaktadır. Diş implant uygulamasında bu yöntem tedaviyi uzatan bir etmen olsa da, hastanın hem normal sağlığı hem de ağız sağlığı açısından en zararsız yöntem bu yöntemdir

There are currently no comments.