Çoklu kaçak sorunu olan, çok katlı apartmanlarda bile problemin üstesinden dakikalar içinde gelinmesini sağlayan yeni nesil su kaçağı belirleme ekipmanları sayesinde geçmişte zor ve pahalı bir uğraş olan kaçak tamiri, ucuz bir iş haline geldi. Klasik yöntem olarak bahsedilen yıllardır uygulanan su kaçağı tamiratı, aslında bir yöntemden ziyade tahminlere dayalı olarak kaçağı bulmaya çalışmaktır. Su kaçaklarının birden fazla yerde olması halinde kimi zaman günlerce süren tamir işlemine rağmen sorun çözümsüz kalır. Her yerin moloz dolduğu ve daire sahiplerinin tüm evi temizlemek zorunda kaldığı bu kaçak tamirlerinde, hemen her gün gürültüye katlanmak gerekmesine ek olarak kabarık tamir faturalarının da ödenmesi gerekir. Günlerce süren tamir, sıhhi tesisat ustalarının günlük yevmiyesinin de artması demektir.

Eski usulle kaçak tamiri yapmanın temel sorunu, kaçağın olduğu boruyu değiştirmekten ziyade ilk olarak kaçağın nerede olduğunu belirlemektir. Betonarme yapının içindeki sıhhi tesisat borularını çıplak gözle görmesi imkansız olan insanların, bu sebepten ötürü yapıdaki belirli yerleri kırarak su borularını açığa çıkartmasından başka çaresi bulunmaz. Bu durum tahminlere dayanarak belirli dairelerde onlarca yerin kırılmasına yol açar ki, kaçak bulunmadığında kırıp dökme işlemi bir üst kattaki dairede yeniden başlar. Aslında su kaçaklarının nerede olduğu en baştan şüphe götürmeyecek bir şekilde bilinse, tamir işlemi en fazla birkaç saatlik bir iştir.

Kaçakların yerini belirleme kullanılan pek çok farklı sistem bulunmakta ve onlarca ülkede senelerdir kaçak tamiri bu modern ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilmekte. Ülkemize geç de olsa gelen bu tip ekipmanlar, su kaçağı tamirini ucuz ve basit bir iş haline dönüştürmüş durumda. Ancak yine de pek çok insan bu tip modern sistemlerle kaçak tamirini yapıldığını bilmiyor ve bu yüzden hala onlarca sene öncesinin yöntemlerini kullanan tesisat ustalarından yardım istiyor. Tesisat ustasının gözü ve kulağı olan ekipmanlarla apartmanların köstebek yuvasına dönüşmesine gerek kalmadan, tek yere bir çekiç dahi vurulmadan kaçağın yeri belirlenebiliyor. Üstelik bu sistemler hata yapmıyor ve çoklu kaçaklar bile santim şaşmadan bulunuyor.

There are currently no comments.