Yapı sistemleri, ergonomi, iklimlendirme, yalıtım, mobilya tasarımı, renk kontrastları, ışıklandırma, estetik gibi birçok konuda bilgi sahibi olması gereken iç mimarlık ülkemizde son yıllarda en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden biri haline geldi. Büyük kentlerde yaşayan insanların modern şehir yaşamıyla değişen ihtiyaçları, estetik algısı ve konfor beklentileri sebebiyle iç mimarinin sunduğu çözümlere başvuranların sayısı her yıl biraz daha artıyor. Bu sebeple en çok merak edilen konulardan biri de iç mimar fiyatları oldu. Hala bazı kesimler, iç mimarların ancak astronomik meblağlarla şık ve konforlu mekan tasarımları yaptığını zannediyor. Oysa mesleği gereği mekânsal ve yapısal tüm problemleri en “ekonomik” yoldan çözmek için çalışan iç mimarlar, işin maddi boyutuyla da oldukça yakından ilgilidir.

Ülkemizdeki iç mimarlık ofisleri ve bu ofislerde çalışan tüm iç mimarlar, tıpkı bizim gibi ülkemizin ekonomik şartlarında yaşadığı için projelerinde de bu şartlara endeksli tasarımlar yapar. Bir başka ifadeyle ülkemizin ekonomik şartlarını göz ardı ederek, yalnızca çok küçük bir zümre için iç mekan dekorasyonu yapan mimarlık firmalarının sayısı bir elin parmakları kadardır. Bu firmaların oldukça büyük bir bölümü, müşteri potansiyelinin mümkün olduğunca geniş kesimine hitap edebilmek için müşterilerine mümkün olan en ekonomik tasarım seçeneklerini sunmaya çalışır. Kaldı ki, iç mimarinin ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren çalışma sahası her zaman ihtiyaçları ekonomik tasarımlarla karşılamaktadır.

Projelerini günümüzün ekonomik şartlarını düşünmeden, yalnızca estetik odaklı düşünerek tasarlaması durumunda iç mimarların bu projeleri bir hayal olarak kalmaya devam edecektir. Maliyet hesabı yapmanın ötesinde tasarım aşamasında planlanan bütçenin aşılmaması için uygulama adımlarını da tek tek takip eden, denetleyen iç mimarlar bütçe planlamaları konusunda uzmanlaşmıştır. Çoğu kişinin tek başına girişeceği ve çok daha fazla harcama yapacağı dekorasyon işlerini, iç mimarlar daha düşük maliyetle ve en önemlisi çok daha fazla beğeni toplayacak biçimde yapabilir. Estetik çizgisiyle zevkli ve tasarımındaki detaylarla konforlu mekanlar tasarlama konusunda uzman olan iç mimarlar, tüm bunları düşük maliyetle yapma konusunda da aynı şekilde uzmanlaşmıştır.

There are currently no comments.