Oyuncak sektörü artık yüzlerce farklı kategori altında, her yaştan çocuğa ve kendini çocuk hissedenlere binlerce ürün alternatifi sunuyor. Bebek oyuncakları da dahil olmak üzere anne babaların renkli, eğlenceli, eğitici, zeka gelişimine katkı sağlayan ve sağlık konusunda da risk içermeyen çok fazla oyuncak arasından seçim yapması mümkün. Çocukları için oyuncak alışverişine ayıracak vakti olmayan ebeveynlerinse tek ihtiyacı olan internet. Bilgisayar başına bile geçmeden herkesin kullandığı akıllı telefonlarla yüzlerce “güvenilir” online oyuncak mağaza ziyaret edilebilir ve bu mağazalardaki ürünler arasından istenen tek tıkla satın alınabiliyor. Online oyuncak mağazalarından alışveriş yapmak daha geniş alternatife sahip olunması anlamına geldiği gibi, piyasanın en uygun fiyatlarını değerlendirmek anlamına da geliyor.

Pepegibi yerli çizgi karakterlerden dünya çapında tüm çocukların hayranı olduğu Harry Potter gibi kitap ve sinema karakterlerine kadar, oyuncak üreticileri çocukların ilgisini çekmek adına her yolu deniyor. Bu aşamada dikkatli olması gereken anne babaların, çocuk gelişimine tam destek sağlamak adına satın alacağı ürünlerin üzerinde ne yazdığından çok, oyuncağın çocuğa ne vaat ettiğiyle ilgilenmesi gerekiyor. Web sitesindeki satış sayfasında veya ürünün ambalajında sadece “eğitici oyuncak” yazıyor diye bir ürünü satın almamakta fayda var. Her oyuncak ancak çocuğun yaşına ve “karakterine” uygun olduğu sürece çocuğun gelişimin sürecine pozitif yönlü katkı sağlar.

Tüm oyuncakların zeka gelişimine aynı oranda destek verdiğini söylemek, tıpkı yetişkinler gibi her çocuk aynı olmadığı için imkansızdır. Dolasıyla eğitici ya da zeka geliştirici olduğu “zannedilen” bir oyuncağın, çocuğun hem yaşına hem de karakterine uygun olmaması mümkündür. Yaradılıştan gelen özelliklere bağlı olarak çocuğun, ülkede en çok satılan oyuncaklarla bile ilgilenmemesi ve her çocuğun elinde görülemeyecek türden farklı oyuncaklara ilgi duyması mümkündür. Zaten bu ilgi, anne babalara çocuğun yetenekleri ve ihtiyaçlarıyla ilgili fikir verir. Anne babalar ise ancak ve ancak çocuklarıyla yeterince zaman geçirerek onları yakından tanıyabilir ve bu sayede çocuğunun yapısına en uygun oyuncağı belirleyebilir.

There are currently no comments.