Sağlıklı bir yaşamın formülü gün içerisinde yenilen besinlere dikkat edilmesinden ibaret değildir. Düzenli ve sağlıklı beslenme tabi ki de cilt ve vücut sağlığı için oldukça büyük bir etkiye sahiptir ancak bu durum sağlıklı yaşamın bütünü anlamına gelmemektedir. Sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gereken önemli şeyler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kuşkusuz ki spor yapmaktan geçmektedir. Beden sağlığı ve kondisyonu daha dayanıklı olmak için oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Kasların dayanıklı olması gün içerisinde çekilen kas ağrılarında büyük ölçüde azalma olmasına neden olmaktadır. Çalışan insanların genelde maruz kaldığı boyun ve sırt ağrılarının en temel nedeni vücut kaslarının ham olmasından kaynaklanmaktadır. Kaslar uzun süre aktif olarak çalışmadığında ve bir rutine alıştığında oluşan ağrılar, gün boyu oturmanızdan değil kasların aktifleşme isteğinden kaynaklanmaktadır.

Masa başı işine sahip olanlar ve sürekli boyun, bel ve bacaklarının belirli kısımlarında ağrı yaşayanların düzenli olarak haftanın en az üç günü spor yapması ve gün içerisindeki beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekmektedir. Beslenmeye dikkat etmek ve spor yapmak sadece kilo vermek ya da kilo kontrolü için yapılacak bir aktivite olarak görülmemesi gerekmektedir. Bu aslında vücudun ihtiyacı olan temel enerjinin elde edilmesi ve zinde bir beden ile gün içerisinde daha kolay bir yaşama adapte olmak için yapılması gereken şeydir.

Ağrıların temel nedeni; gün içerisinde çalışan kasların çalışmayan kas gruplarına yapmış olduğu baskından kaynaklanmaktadır. Sıkışan kaslar birbirlerini tetikleyerek çeşitli kas ve eklem ağrılarına neden olmaktadır. Bu nedenle sporun sağlıklı yaşam için temel bir ihtiyaç olduğunun bilincinde olması gerekmektedir. Sporda atılan terler aynı zamanda cilt bakımı yaparken toksinsiz bir cilt bakımı yapmanızı da sağlamaktadır. Ter bezleri sayesinde atılan toksinler cildin nefes almasını sağlayarak doğal bir cilt bakımı da sağlamaktadır.

There are currently no comments.