Böcekle mücadelede kullanılan ilaçlar ancak türe göre en uygun şekilde kullanıldığında etkilidir. Yüzlerce farklı haşere türünün tamamını aynı ilaç karışımıyla tamamen yok etmek mümkün olmadığından, kimya endüstrisi geçen yıllar içinde türler üzerindeki etkilerine göre birçok farklı ilaç gelişmiştir. Bu ilaçlarla maksimum etkisi sağlamak içinse ilaçlama uygulaması muhakkak doğru teknikle yapılmalıdır. Nitekim kokulu ilaçlama uygulamalarının sağlık açısından risklerini ortadan kaldırmak için geliştirilen kokusuz ilaçlama yöntemlerinden sonra artık jel ilaçlama teknikleri de kullanılabiliyor.
Jel ilaçlama, doğrudan havayla temas ederek böcekleri yok eden ilaçların işe yaramadığı veya düşük tesirli kaldığı haşere türlerinde kullanılan bir yöntemdir. Bilhassa kalorifer böceği, örümcek, karınca ve hamam böceği gibi zararlılarla etkin mücadele için başvurulan bu yeni nesil ilaçlama yöntemi sayıları çok fazla olan türler için idealdir. Bu ilaçlama yönteminin sağladığı en büyük faydalardan biri de, püskürme vasıtasıyla uygulanmadığı ve dolayısıyla havaya karışmadığı için sağlık açısından daha düşük riskli olmasıdır. Uygulanan jelle doğrudan temas edilmediği müddetçe jel ilaçlama ortamdaki insanlara ve evcil canlılara zarar vermemektedir.
Ortamda belirli müddet koku bırakan ilaçlama uygulamalarına alternatif olarak geliştirilen kokusuz ilaçlama yöntemlerinden dahi daha etkili olabilen jel kullanımı, yüksek popülasyona sahip ve doğrudan ilaç uygulanması mümkün olmayan zararlıların yok edilmesinde kullanılır. Jelin uygulanmasıyla böcek sorunun yaşandığı mekanda hormon bazlı koku oluşmakta, insanların fark etmediği ancak böceklerin karşı koyamadığı bu koku sayesinde haşerelerin jele çekilmesi sağlanmaktadır. Kokuya dayanamayarak jele gelen böcekler jel ilacı yer ve kısa sürede ölür. Jel ilacı yiyerek ölen böcekleriyse diğer böcekler yediği için bu sayede kısa sürede geniş bir popülasyonun yok edilmesi sağlanır. Bu zincirleme zehirlenme sayesinde birbirini yiyerek hızlı bir şekilde sayısı azalan böcekler, ilacın doğrudan ulaşması mümkün olmayan yerlerde dahi yaşıyor olsa ilaçlama etkili sonuçlar sağlar.
Uygulamadan önce geniş kapsamlı önlemlerin alınması gerekmediği gibi, jel ilaçlama işlemi sırasında insanların da mekanı boşaltması gerekmez. İnsan ve evcil hayvanlara zararlı olmayan jelin, ilaçlamanın ardından temizlenmesine de gerek yoktur. İlaçlamanın uzun süre tesirli olması için jelin uygulandığı bölümlerin bir müddet silinmemesi, ilacın mümkün olduğunca uzun süre boyunca uygulanan yüzeyde kalması önerilir.

There are currently no comments.