Kapalı Devre Televizyon ifadesinin kısaltması olan CCTV, video yoluyla gözetim ve deneyim yapılması için kullanılan güvenlik sistemlerinin analog görüntüleme prensibini ifade eden bir terimdir. CCTV kameralarsa analog çalışan ve güvenlik sisteminin bir nevi gözleri olan devre bileşenleridir.

CCTV Kamera Nedir, Nerede Kullanılır?

Koruma, yönetim, deneyim ve güvenliğin önem arz ettiği her tip mekana kurulan güvenlik sistemlerinde CCTV kameraların kullanılması mümkündür. Kamu ve özel sektördeki her ölçekten kurum ve kuruluşun güvenlik ihtiyaçlarına yanıt verebilen bu görüntüleme elemanları, ekonomik yönden de avantajlı bir seçenektir. Ekonomik bir güvenlik sistemi görüntüleme elemanı olduğu kadar güvenilir de olduğundan CCTV kameraların milyonlarcası, günümüz dünyasının dört bir yanında yüz binlerce yerde kullanılmaktadır. Ziyaretçi ve çalışan giriş-çıkışlarının kontrolü, otopark güvenliği ve ücretli geçiş sistemi entegrasyonu, hırsızlık riskinin minimuma indirilmesi ve zanlıların kimliğinin tespiti gibi birçok farklı alanda kullanılabilirler. Bu kameralar görüntünün eşzamanlı şekilde ve sesli olarak aktarılması-takibi gereken mekanlarda, gece saatlerinde dahi beklentileri karşılayabilmektedir. Fiyat açısından makul bir seçenek olmalarının da bu denli fazla mekanda, uzun zamandır kullanılmalarında etkilidir.

CCTV kameraların entegre edildiği bir güvenlik sistemi, tıpkı son teknoloji ürünü dijital bazlı sistemler gibi sadece doğru kişiler tarafından kullanıldığında kurulum amacına hizmet eder. Herhangi bir gasp veya hırsızlığın, güvenlik ihlalinin oluşmadan önlenmesi için güvenlik kameralarına ya da sistemlerden ziyade profesyonel ekiplere güvenmek gerekir. Kameralarla alınan görüntünün sürekli ve dikkatlice takip edilmesi durumunda güvenlik tehditleri fark edilebilir ve mekanda profesyonel güvenlik elemanlarının olması durumunda tehdidi oluşturan kişi ya da kişiler etkisiz hale getirilebilir. Bu yüzden CCTV kamera sistemlerinin entegre edildiği güvenlik sistemlerinin http://www.mavialarm.com gibi profesyonel firmalara kurdurulması kadar, bu sistemlerin de profesyoneller tarafından kullanıldığından emin olmak gerekir.

There are currently no comments.