Avukatlık bürolarının iş hukukundan sigorta ve tazminat işlemlerine dek hukukun her alanında hizmet vermesine karşın bireyleri ilgilendiren danışmanlık hizmetlerinin başında, geçmişte günümüze hızla artan bir ihtiyaç halini alan boşanma davaları geliyor. Yakın geçmişten bugüne dek dünya evine giren çiftlerin sayısında hızlı bir artış olduğundan sıkça bahsedilmesine karşın bu çiftlerin büyük bölümünün birkaç yıl içinde boşandığı, dolayısıyla hemen aynı hızla İstanbul avukat ve hukuki danışmanlık bürolarına boşanmak için başvuranların sayısının da arttığı görülmüyor. Yasal bir hak olarak her çiftin veya taraflardan birinin evlilik sözleşmesini sona erdirme hakkı bulunduğu gibi yasalar, taraflara boşanma davası açmak veya dava sürecinde herhangi bir avukat tarafından temsil edilmeye ilişkin zorunluluk da getirmiyor.

Boşanmak isteyen çiftlerin veya taraflardan birinin hukuki anlamda avukat tarafından temsil edilmek gibi bir zorunluluğu bulunmamasına rağmen her davanın anlaşmalı boşanma olmadığı, bazı davalarda çiftler arasında şiddetli bir çekişme olduğu da unutulmamalı. Bu çekişmenin giderilememesi ve anlaşmazlığın mahkeme tarafından çözülmesinin istenmesi durumundaysa taraflardan birinin veya ikisinin de arzu ettiği üzere tek celsede boşanma davasının sonuçlanması çok güç olacaktır. Bu sebeple bir İstanbul hukuk bürosu veya boşanma avukatına başvurarak, boşanma öncesi veya devam eden dava sürecinde çiftler arası anlaşma yoluna gitmek adına danışmanlık talep ediliyor. Avukatın başlattığı görüşmeler sayesinde anlaşmazlık yüzünden araları iyi olmayan çiftin yüz yüze görüşmesine de gerek olmadan, çiftler avukatları aracılığıyla aralarında anlaşmaya varabiliyor.

Boşanma sürecinin başlangıcında mahkemeye başvuran çiftlerden herhangi biri dava açmadan önce olduğu gibi dava devam ederken de karşı tarafla anlaşmaya varabilir ve bu anlaşmanın metni olan anlaşma protokolünün imzalanmasıyla, davanın niteliği anlaşmalı boşanma davasına dönüştürülebilir. Mahkemeye ibraz edilen bu anlaşma protokolüyle çiftin mal ve borçların paylaşımı, çocuk ya da çocukların velayetinin paylaşımı gibi hususlarda aralarında anlaşmış olduğunun tespit edilmesiyle birlikte mahkemenin boşanmayı onaylaması da kolaylaşır. Çekişmeli boşanmalı davalarında taraflardan birinin yahut her ikisinin de avukatının bulunmaması durumunda süreç çok daha uzun sürebilir, taraflardan biri kendi yaptığı hatalardan dolayı dava neticesinde mağdur olabilir.

There are currently no comments.