Son dönemlerde organik sabunların deri sağlığı açısından ne kadar faydalı olduğunun bir kez daha önemi ortaya çıkmıştır. Geçmiş dönemlerde sıklıkla kullanılan köy sabunları tamamen organik ve sağlıklı sabunlardı. Zamanla modernleşen dünyanın getirilerinden bir tanesi olan kozmetik ve dermokozmetik ürünler ortaya çıkarak organik sabunların demode bir yapıda görünmesine neden oldu. Popüler kültürün bir dayatması olarak insanların önüne sunulan şampuanlar, saç kremleri ve değişik koku esanslarına sahip olan duş jelleri zaman içerisinde birçok sorunu da beraberinde getirdi. Örneğin deride pullanma ve alerji sorunları gibi basit sorunlarla başlayan bu etkiler zaman içerisinde daha ciddi sonuçlar doğurdu. Deri hastalıklarının yanı sıra geliştirilen demokozmetik temizleyiciler deri kanserine neden olabilmekte olduğu dünya sağlık örgütleri tarafından kabul edilen gerçekler arasına girdi.

Temizlik ve hijyen için kullanılan temizleyicilerin sağlık üzerinde ki olumsuz etkileri arttıkça yeniden doğal sabunların önemi gündeme gelmeye başladı. Doğal sabunlar katkı maddesi içermediğinden dolayı insanlar için herhangi bir yan etki içermemekte. Deride tahriş, kaşıntı, kızarıklık, pullanma gibi sorunlar meydana getirmeyen doğal sabunlardan bazıları deri hastalıklarının da tedavisinde kullanılmaya başlandı. İçeriğinde doğal ve iyileştirici özler bulunan sabunlar arasında yer alan sabunlardan bir tanesi ise Siirt ilçesinde özel olarak üretilen bıttım sabunu. Bıttım sabunu içermiş olduğu doğal bıttım yapraklarının özüyle derideki tahriş, kızarıklık, alerji gibi basit sorunlara da, egzama, siğil ve sedef gibi ciddi rahatsızlıklara da iyi gelen ve kısa sürede iyileştirici etki sağlayan bir sabun olarak bilinmekte.

Bıttım sabunu aynı zamanda saç ve saç derisine de iyi gelmekte. Şampuanların zararlı etkilerine maruz kalmadan yıpranan saçlarını eski sağlığına kavuşturmak isteyenlerin gönül rahatlığıyla tercih edilebileceği bir sabun olan bıttım sabunu en hassas ciltlerin bile hiçbir sorun yaşamadan rahatlıkla kullanabileceği bir sabundur.

There are currently no comments.