Kalabalık kentlerin boğucu havasından ve trafik stresinden uzaklaşmak için tercih edilebilecek pek çok şehre yakın alternatif bulunuyor. Bu alternatiflerin son zamanlarda en popüler olanıysa binicilik kursu olarak faaliyet gösteren tesisler. Bu tesisler şehir merkezine çok uzak olmayan destinasyonlarıyla hafta sonlarında alternatif doğa aktiviteleri arayanların yeni gözdesi. Huzurlu ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan mekanlarda zaman geçirmek zaten yeterince keyifliyken bu zamanı insanın en yakın dostlarından olan atlarla paylaşmak, geçen zamanın daha da eğlenceli hale gelmesini sağlıyor. Tabi son yıllarda sayısı hızla artan bu kurslar arasından profesyonel hizmetler sunan ve federasyonun ilgili yönergelerini harfiyen uygulayarak eğitim veren tesisleri seçmek çok önemli.

Eğitim formasyonu olan uzmanlarla binicilik eğitimi veren kurslar, katılımcıların gerek başlangıç seviyesinde gerekse de atlama eğitimlerinde federasyon kuralları dahilinde gerekli tüm tedbirleri almaktadır. Tog yani binicilikte kullanılan özel kasklar olmadan eğitim verilmesi federasyon tarafından yasaklandığından, kurs seçiminde eğitimcilerin bu tip güvenlik kurallarına uyduğundan da emin olunmalıdır. Binicilik kursları için önemli olan bir diğer bir konuysa acemi eğitimlerinde kullanılan atların eğitime uygun olmasıdır. Eğitime uygunluktan kasıt; uzman eğitmenlerin atlarla zaman geçirerek, hayvanların uysal ve iyi huylu olduğundan emin olmasıdır. Öğretmen at denen bu tip hayvanlar sakin, iyi huylu ve uysal oldukları için ilk defa binicilik eğitimi alan kişiler için en ideal seçimdir.

Tercih edilecek kursun nerede bulunduğu, fiyatları ve tesisin sunduğu imkanlar titiz bir şekilde araştırılırken eğitimci kadrosunun uzmanlığının da aynı titizlikle araştırılması gerekir. Eğitim kadrosunda görev yapan kişilerin federasyon belgesi olması gerektiği gibi eğitim formasyonu almış, okul mezunu, binicilik eğitimi konusunda deneyim kazanmış profesyoneller olmalıdır. Bel ve bacak ağrısı, bel fıtığı olanların yaygın olarak binicilikten uzak durması gerektiği söylenmesine karşın aslında at binmenin bu tip problemlere neden olduğu veya mevcut hastaların ilerlemesine yol açması gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine bel ve özellikle sırt bölgesindeki kaslar güçlendiği için adale zayıflıklarından kaynaklanan ağrıların giderilmesine yardımcı olabilir.

There are currently no comments.