Bebeklerinizin huzurlu, güven içinde ve mutlu bir şekilde büyümeleri için onlara hangi oyuncakları aldığınız da önemlidir. Bir yandan gelişimlerini desteklerken diğer yandan onların eğlenmesini ve mutlu olmalarını hedefliyorsanız en doğru oyuncak seçimlerini yapmanız gerekiyor. Özellikle bebek oyuncakları arasından seçim yapmanın aileler için son derece zor olduğunun bilincindeyiz. Çünkü bebeklerinin hangi oyuncaklara ilgi gösterebileceğini kestiremedikleri için oyuncak mağazalarında saatlerce zaman geçirebiliyor ve neredeyse tüm oyuncakları inceleme ihtiyacı hissedebiliyorlar. Oysa bu konuda hata yapmamak için sadece uzmanların neler önerdiğinize göz gezdirmeniz yeterli olacaktır.

Uzmanlar bebek sahibi olan ailelerin oyuncak tercihlerinde diğer ailelerden çok daha fazla dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor. Çünkü bebekler bildiğiniz gibi her gördükleri nesneyi ağızlarına götürme davranışı sergiliyor. Bu yüzden de pek çok bebek bir anlık dikkatsizlik neticesinde boğulma tehlikesi geçirebiliyor. Oysa bebek oyuncakları arasından tercih yaparken bebeklerin ağızlarına girmeyecek kadar büyük olan oyuncakların seçilmesi, bu tehlikeyi de ortadan kaldıracaktır. Ancak aynı zamanda bebeklerin elleri ile kavrayabilecekleri kadar da küçük ve hafif olan oyuncaklara yönelmek uzmanların önerileri arasında yer alıyor. Seçtiğiniz oyuncaklar bebeklerinizin gelişimi için mutlaka faydalı olan tasarımlardan oluşmalıdır. Zira bebeklerin el becerisini geliştirmelerine yardımcı olan bebek oyuncakları dışında bebeklerin sebep sonuç ilişkisi kurmasına yardımcı olan, onların zihinsel açıdan da gelişmelerini destekleyen pek çok model bulunuyor.

Bunların her ne kadar sadece bebeklerin hoşça zaman geçirmesini sağladığı düşünülüyor olsa da aslında gelişimleri için oldukça faydalı olduklarını söyleyebiliriz. Bu yüzden tercihlerinizde seçtiğiniz bebek oyuncakları modellerinin ne kadar faydalı olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca hangi oyuncak modellerinin bebeklerinizin yaşı için daha uygun olduğunu öğrenmeyi de unutmayın! Pek çok oyuncağın ambalajı üzerinde 0-3 ay gibi hangi bebeklere yönelik o modelin üretildiği yazıyor. Ambalaj üzerinde yazan bilgilerden de faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda bebeklerinizin ilgi alanlarına giren modelleri de tercih etmenizde fayda var. Ancak yüksek oranda ses ve ışık çıkarak oyuncaklardan uzak durun. Bunların bebeklerin işitsel ve görme kayıpları yaşamalarına neden olduğu belirtiliyor.

There are currently no comments.