Özellikle ambalajlı olan bir çok ürün üzerinde bulunan yazılı olarak çizgi ve rakamlardan oluşan sisteme barkod denir. Bakodlar sahip oldukları özel sistemleri sayesinde alışveriş esnasında büyük kolaylıklar sağlamaktadır.Tüketici tarafından özellikle en çok market alışverişlerinde kullanılan ve hayatlarına kolaylık sunan barkodların satış elemanı tarafından barkod okuyucu ile okutularak, ürünün fiyat bilgisine kolayca erişilmesini, market kasalarında fazla beklenen uzunca kuyrukların oluşmasını engelleyen  en önemli sistemlerden biridir. Barkod sistemi, yaşamı tüketici için daha kolay hale getiren bir teknolojik sistemdir.

Bir kere okutulan barkod, ürünün adı fiyatı ve kaç adet satıldığı gibi bilgilere firmaların çok kolay bir şekilde hakim olmasını sağlamaktadır.Bu sistem barkodlar için özel olarak geliştirilen market ve stok programı ile kolayca sağlanır. Sistemin içerisinde daha önce hazırlanmış olan barkod numarası ve hangi ürüne ait olduğu gibi bilgiler girilebilmektedir. Bu sayede kasadan barkotu okutulan bir ürün otomatik olarak bu sisteme işenir. Bu sayede gerek satıcı firma gerek yetkili personel istediği zaman bu satışların kaydına kolayca erişebilir.Pek çok kişiye göre karmaşık gelen barkod sistemi ve market ve stok programları, aslına bakıldığında kendi içinde belli ve kolay bir düzene sahip olan bir sistemdir.

Market ve stok programları sayesinde ürünlerin kaydını kendi bünyenizde tutabilirsiniz. Kasiyer hesabı açarak ürünlerin satım bilgilerine rahatlıkla bakabilirsiniz. İş gücünü görebilir kimin ne kadar satış yaptığını kontrol edebilirsiniz. Satış ekranınıza girerek, ürünlerden kaç adet sattığınıza ve ürünlerinizin fatura bilgilerine ulaşabilirsiniz. Market ve stok programları ürünlerin satışı hakkında hatalık, aylık ve yıllık bilgilerin toteline kolaylıkla erişim sağlayabilmenizi ve tüketici tarafından en sık tercih edilen ürünleri hızlı bir şekilde listeye bilmenize imkan sunmaktadır. Ve stok programlarının en önemli özelliklerinden biri ürünlerin sisteme kolay girişini, kolay sayımını ve kolay takibini sağlamasıdır. Bu sayede tükenmekte olan ürünlerin bilgisine çok önceden ulaşıp gerekli önlemleri alabilmenizde size büyük ölçüde yardımcı olur.

There are currently no comments.