Altın alaşımlı malzemeler artık bilgisayar ve mobil aygıt işlemcilerinin bacaklarının üretiminde dahi kullanılmakta, bu ise altının modern dünyada sadece ziynet eşyası yapımında kullanılan bir metalden çok daha fazlası manasına geldiğini gözler önüne sermektedir. Modern endüstride birkaç paragraflık yazıyla tamamı sayılamayacak kadar geniş bir alanda ve birbirinden oldukça farklı biçimlerde kullanılan altın, gümüş ve bakır kadar olmasa da yüksek elektrik iletkenliğiyle elektrik ve elektronik sanayinde de yaygın biçimde kullanılan bir hammaddedir. Altın yüzük, broş, küpe, kolye, hızma gibi kıymetli ziynet eşyalarının yapımında binlerce yıl öncesinden bu yana kullanılan altın günümüzün teknoloji etrafında dönen dünyasında da hala kıymetini sürdürmektedir.

Tartışmasız bilinen insanlık tarihi boyunca en değerli metallerden biri olan altın, kimilerine göre sahip olduğu kimyasal ve fiziksel özellikleri sebebiyle dünyadaki en değerli şeylerden biridir. Nadir olarak çıkarılmasının bu şekilde görülmesindeki etkisi çok daha düşüktür. Nitekim en az altın kadar nadir çıkarılan cevher türleri bulunmakta ancak altın fiziksel ve kimyasal karakteristiği sayesinde bu denli kıymetli görülmektedir. En basitinden altının kolay işlenebilir bir yapıya sahip olması dahi diğer pek çok metalden farklı olmasını sağlar. Zira saf haldeki altının herhangi bir sert cisimle eğilmesi mümkündür. Bu sebepten ötürüdür ki, İlk Çağ medeniyetleri dahi ilkel aletler kullanarak altını oldukça detaylı betimlemelere sahip olan figürlere ve ziynet eşyalarına dönüştürebilmiştir. Altın sahip olduğu tüm özelliklerine karşın oldukça zor işlenen bir metal olsaydı, binlerce yıldır dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce farklı medeniyet tarafından bu derece yaygın kullanılamazdı.

Altının su, nem, asitler ve diğer pek çok kimyasalla etkileşime girmemesi ya da çok dayanıklı olması da önemli özelliklerindendir. Asitlere karşı yüksek dayanıklılığa sahip olan altın, paslanma veya kararma gibi sorunların dert edilmesine gerek bırakmaz. Camlara parlak renk vermek için dahi kullanılabilen altın yine de günümüz dünyasında hala en çok takı ve süs eşyası yapımında kullanılmaktadır. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte altının endüstriyel kullanımının daha da artacağı ise şüphe götürmez bir gerçektir.

There are currently no comments.