SEO açısından avantaj sağlamak adına anahtar kelime odaklı alınan domainler, aynı zamanda sitenin bir marka olması önündeki en büyük engeldir. Twitter, Twitter.com yerine Microbloggingsite.com şeklinde bir alan adına sahip olsaydı bugünkü marka değerine sahip olmazdı. Uzun vadeli başarıyı hedefleyen, web sitesinin kullanıcıların gözünde bir değeri olmasını arzu eden, marka değeriyle sosyal medyada geniş takipçi kesimine sahip olmanın peşinde olan web sitelerinin alan adı seçimi ne oranda başarılı olacaklarını belirleyen önemli bir unsurdur. SEO stratejilerini site yayına başladıktan birkaç sene oluşturmak ile en baştan belirli bir yol haritası dahilinde ilerlenmesi arasında dağlar kadar fark vardır. Sitenin yayın hayatına başlamadan önce hangi hosting firmasında barınacağı, bu firmadan hangi hizmet paketinin satın alınacağı ve hatta Linux ya da Windows hosting kullanacağı bile SEO bağlamında önemli kararlardır.

Anahtar kelime ve marka birleşiminin iyi bir formül olabilir ama yine de SEO açısından başarıyı sağlayan her zaman internet kullanıcılarına daha üst düzeyde memnuniyet sunmak adına yapılanlardır. Sitedeki reklamların yerleşimi, font ve renk tercihleri gibi okumayı kolaylaştıracak tasarım unsurları dahi insanların siteden daha fazla ve rahat bir şekilde yararlanmasını belirler. Bu da bir manada site içi SEO çalışmasıdır. Zira arama motorlarıyla dost olmaya çalışırken çoğu site sahibi, kullanıcılarıyla dost olmak adına bir şeyler yapması gerektiğini ıskalıyor…

Arama motorlarının çalışma mantığı hangi web sitelerinin kendileriyle iyi geçindiğini saptamak değil, kullanıcılarına en üst düzeyde memnuniyet sağlayan siteleri belirleyerek sınıflandırmaktır. Yani bir başka ifade ile kullanıcı memnuniyetini daha da arttırmak adına yapılan her türlü site içi-dışı çalışma aynı anlamda bir SEO çalışmasıdır ve bu da web sitesinin arama motorları gözündeki itibarını arttırır. Site sahiplerinin kullanıcılarına nasıl daha fazla yararlı olacağı soruna cevap araması, SEO çalışmaları ile nasıl arama sonuçlarında yükseleceğine dair sorularının da yanıtını bulmasını sağlayacaktır. Kullanıcı odaklı düşünülmemesi halinde web alanı veya alan adını seçiminde ne kadar stratejik davranılırsa davranılsın, sonuç her zaman ki gibi olmaya devam edecektir.

There are currently no comments.